zd 01   21 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się KONKURS DAŃ I DESERÓW BOŻONARODZENIOWYCH. Został on zorganizowany dla klasy II technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przez nauczycielki zawodu, panie:  Małgorzatę Buczek, Małgorzatę Zajdel i Ewę Litarowicz. Głównym zadaniem uczestników było przygotowanie przepisu świątecznego a następnie wykonanie wigilijnego dania  lub  deseru.
34-osobowa klasa podzieliła się na kilka zespołów, założyła świąteczne czapeczki i rozpoczęła gotowanie przy dźwiękach kolęd oraz świątecznych piosenek.


Gdy poranny dzwonek zabrzmiał o 8:00, uczniowie z uśmiechami na twarzy weszli do pracowni gastronomicznej i przygotowali swoje stanowiska pracy. Gdy wszystko było gotowe, nasze profesorki życzyły nam powodzenia i rozpoczęliśmy pracę. W trakcie zmagań konkursowych towarzyszyła nam bardzo wesoła i świąteczna atmosfera.
Gotowe dania podaliśmy na świątecznym  stole, a następnie kilkuosobowe jury podziwiało oraz oceniało  przygotowane przez nas potrawy i desery, aby wyłonić finalistów.
Dania, które znalazły się na konkursie to:
-Zupa migdałowa, kutia
-Makowiec
-Kulki z mleka w proszku, pierogi witaminowe
-Pierogi z kapustą, pierogi z jabłkiem oraz ruskie
-Barszcz czerwony z uszkami
-Babeczki z kremem waniliowym, śledź pod pierzynką
-Babeczki makowe, choinka piernikowa
-Tort cynamonowo-migdałowy, deserki z biszkoptem i jabłkami
-Papryka faszerowana, zupa krem z groszku, panna cotta
-Krem pomidorowy, pstrąg z ziemniakami i sosem porowym oraz fondant z serem pleśniowym
Po długiej naradzie komisja konkursowa wyłoniła trzy zwycięskie grupy, a były nimi:
1 miejsce:  Kacper Karamus, Daniel Cwynar i Jakub Obłój, którzy przygotowali  krem pomidorowy, pstrąga z ziemniakami i sosem porowym oraz fondant z serem pleśniowym
2 miejsce:  Mateusz Jakieła, Paulina Dębiec i Weronika Kielar za babeczki z kremem waniliowym i śledzia pod pierzynką
3 miejsce: Kamila Jaślar, Aleksandra Gazda i Katarzyna Różowicz, które przygotowały zupę migdałową i kutię.
Dzięki temu konkursowi zdobyliśmy nowe doświadczenie oraz dostarczyło to nam bardzo wiele radości i zabawy.
Wszystkim uczniom naszej klasy bardzo spodobała się alternatywa takiej nauki i pracy, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne konkursy zorganizowane w naszej szkole.

Uczniowie klasy II TŻ.

Aktualności

Pewno nie wszyscy wiedzą, że u nas, w Szkole Przysposabiającej do Pracy odbywają się zajęcia kształtujące kreatywność. W czasie zajęć śpiewamy, tańczymy, czasem coś z niczego zrobimy, coś namalujemy, wytniemy lub nakleimy. Za nami złota jesień, zobaczcie zatem nasze jesienne prace.

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820