logo erasmus plusZakończył się proces rekrutacji uczestników stażu w Hiszpanii. Zgodnie z regulaminem rekrutacji Komisja Rekrutacyjna dokonała wyboru uczniów ZSGH zakwalifikowanych na wyjazd. Przypominamy, szczególnie tym, którzy nie lubią czytać regulaminów, że rekrutacja przebiegała w dwóch etapach. W etapie pierwszym, na podstawie formularzy zgłoszeniowych, złożonych przez uczennice i uczniów szkoły, przeliczono wyniki nauczania i zachowania na punkty.

Suma punktów uzyskanych przez poszczególne osoby stała się podstawą do opracowania listy rankingowej. Uczennice i uczniowie, który uzyskali najwyższą liczbę punktów w poszczególnych zawodach, zakwalifikowali się do drugiego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej z języka angielskiego. Praktyczna umiejętność komunikacji w języku angielskim została oceniona przez nauczycieli, a uzykane oceny zostały przeliczone na punkty, które dodano do sumy punktów uzyskanych w pierwszym etapie. Pozwoliło to na stworzenie ostatecznej listy rankingowej. Do wyjazdu na staż zakwalifikowano uczennice i uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w poszczególnych zawodach. Gratulujemy.  

Zespół Projektowy

Projekt „Podróże ze smakiem / Tasty travels”

Finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+

WYNIKI REKRUTACJI

HISZPANIA 2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

 

Klasa
1. Drozd Patrycja II
2. Janas Szymon I
3. Jurczak Adrianna Joanna I
4. Masłyk Natalia I
5. Najbar Honorata II
6. Paradysz Angelika Katarzyna I
7. Pernal Grzegorz II
8. Reguła Magdalena III
9. Roterman Mateusz Andrzej III
10. Szczęsna Monika I
11. Szwarc Marzena II
12. Waniek Klaudia Weronika I
13. Zając Katarzyna Weronika I
 

LISTA REZERWOWA

  Bereżański Grzegorz II
  Kogut Patrycja Monika III
  Rymarz Natalia II

Aktualności

   11 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie odbył się etap okręgowy XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W zmaganiach wzięło udział 50 uczniów szkół ponadgimazjalnych województwa podkarpackiego, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Jaślar z klasy III oraz Andżelika Pudlik z klasy II w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, które ...

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820