Wycieczka do Łańcuta i Markowej

W piękny, słoneczny dzień, 22 maja, uczniowie klas branżowych i klasy przysposabiającej do pracy wzięli udział w wycieczce do Łańcuta i Markowej. Po powrocie opowiedzieli nam o tym, co zobaczyli i co im się podobało, posłuchajmy, poczytajmy…

W Łańcucie zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce – Zamek Lubomirskich i Potockich. Podziwialiśmy stylowe, zamkowe wnętrza oraz liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych czasów. Zachwycił nas również park rozpościerający się wokół zamku i mieszczące się na jego terenie zabytkowe budynki takie, jak: Oranżeria, Ujeżdżalnia, Stajnie i Wozownia, Storczykarnia, Romantyczny Zameczek i korty tenisowe.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jest to nowoczesna, multimedialna i interaktywna ekspozycja, dzięki której poznaliśmy historię pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na Podkarpaciu. Sercem wystawy jest replika domu Wiktorii i Józefa Ulmów. Znajdują się w nim pamiątki po Ulmach: meble, książki, świadectwa szkolne, a przede wszystkim liczne fotografie wykonane przez samego Józefa Ulmę.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Skansen Zagroda – Muzeum Wsi Markowa. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądało życie na wsi. Widzieliśmy tradycyjną zagrodę chłopską, chałupę kmiecia, muzeum pożarnictwa oraz narzędzia i urządzenia z XIX i XX wieku.

Nagrodą za trudy całodziennego zwiedzania był wyczekiwany przez wszystkich pyszny obiad.

Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Iwonicza-Zdroju.