Viva Lisboa!!

Rozpoczynamy 4-tygodniowy staż zawodowy w Lizbonie, stolicy Portugalii, który jest współfinansowany z funduszy europejskich w ramach projektu „Praktyka czyni mistrza”, program FERS – my, czyli 14-osobowa grupa uczniów Gastronomika w Iwoniczu-Zdroju (no i naszych opiekunów!).

W poniedziałek z ciekawością ale i odrobiną niepewności udaliśmy się na pierwszy pracowity dzień naszego stażu. Nowe miejsca, nowe twarze, nowe obowiązki, no i ten dojazd – nie było łatwo, ale daliśmy radę – nie byliśmy z resztą sami – towarzyszyli nam opiekunowie ze szkoły i z organizacji partnerskiej MBC.

Po pracy Lizbona potraktowała nas wyjątkowo wylewnie – deszczem ☺. Na szczęście nie padało zbyt długo i gdy tylko słońce pojawiło się na niebie, ruszyliśmy zwiedzać miasto z naszą przewodniczką Panią Wiolą. Miejsc było wiele: piękny plac teatralny zwany potocznie Rossio cały pokryty calçada portuguesa charakterystyczną mozaikową kostką brukową, Casa do Alentejo czyli niesamowity dom z ukrytym wyjątkowym dziedzińcem w stylu arabskim, spalony a nadal funkcjonujący kościół świętego Dominika, Katedrę Sé – najważniejszą budowlę sakralną Lizbony, miejsce narodzin św. Antoniego uwielbianego przez miejscowych i turystów patrona Lizbony, i największy plac miasta Comercio, położony tuż nad brzegiem Tagu, ogromnej rzeki, nad którą leży stolica Portugalii. Z wysokich punktów widokowych Miradouro podziwialiśmy panoramę miasta w ciepłych promieniach zachodzącego słońca.

Przed nami 4 tygodnie wspaniałej przygody – ruszamy jej naprzeciw – trzymajcie kciuki i wypatrujcie relacji.