Sukcesy na XXV Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych

Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły uzyskali wysokie lokaty w Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych, który odbył się 8 marca 2024 r. w Krakowie. Temat przewodni konkursu brzmiał: „Powróćmy jak za dawnych lat”.

W kategorii KELNER 1 miejsce zdobyły:Emilia Wójcik, uczennica klasy 5 technikum w zawodzie technik hotelarstwa i Aleksandra Konieczna, uczennica klasy 4 technikum w zawodzie technik usług kelnerskich. Uczennice przygotowały nakrycie stołu okolicznościowego, inspirowanego okresem PRL-u, któremu nadały nazwę „U cioci na imieninach”. Ponadto wykazały się umiejętnością obsługi gości, wykorzystując metody podawania potraw i napojów, typowych dla tego okresu. Praca naszych uczennic wzbudziła pozytywne emocje – powrót do dawnych lat dla jednych był podróżą sentymentalną, dla innych wycieczką w nieznane, ale jak widać, starania zawodniczek zaowocowały najwyższym miejscem na podium. Uczennice wiedzę i doświadczenie z zakresu podjętej tematyki zdobywały pod kierunkiem pań: Marty Fejkiel, Renaty Jurasz-Kustroń i Jolanty Wojtowicz.

W kategorii KUCHARZ 2 miejsce zdobył Dawid Krzysik, z klasy 4 technikum  w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, który przygotował „Polędwiczkę wołową paloną na sianie, podaną z konfiturą z dyni w asyście puree z kapusty czerwonej i puszystej chmurki z twarożku i chrzanu”. W  tej kategorii szkołę reprezentował również Michał Kucharski, z klasy 4 technikum  w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, który za potrawę „Mozaika śląska w asyście konfitury ze śliwek, puree z cebuli, puree z marchewki i palonego masła oraz rubinowej kulki” zdobył wyróżnienie (4 miejsce). Kucharze  wykonywali także ćwiczenie obowiązkowe: „Łazanki”. Uczniów do konkursu przygotowali: pani Wioletta Aszklar i pan Krzysztof Stasik.

W kategorii CUKIERNIK wyróżnienie (5 miejsce) zdobyła: Jagoda Chochołek, uczennica klasy 3 technikum w zawodzie technik technologii żywności z kwalifikacją cukiernik, która w ramach konkursu wykonała ćwiczenie obowiązkowe „Rogaliki kruchodrożdżowe” oraz  „Mazurek żurawinowo – różany, aromatyzowany skórką pomarańczową”, według dawnej receptury, inspirowany współczesnymi elementami zdobienia. Jagodę do konkursu przygotowały panie Ewa Litarowicz i Katarzyna Jurasz-Świerczek. Uczestnicy konkursu oceniani byli przez profesjonalne jury, w skład którego weszli właściciele, menadżerowie oraz szefowie renomowanych hoteli, restauracji i cukierni. Sukces cieszy tym bardziej, że rywalizowaliśmy z 33 szkołami z całej Polski, a ponadto z reprezentantami szkół z Czech, Słowacji oraz Gruzji.

„Cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji” Joe L. Griffith. I ten cel dzięki wspólnemu wysiłkowi udało nam się osiągnąć.                                                                  Uczestnicy zmagań konkursowych