Opowiemy Wam o Ulmach

Ulmowie – Błogosławieni Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – tak brzmiał tytuł konferencji naukowo-metodycznej, w której wzięli udział, wraz z wychowawcami, uczniowie klas branżowych naszej szkoły.

Konferencja była okazją, by równo miesiąc po beatyfikacji rodziny Ulmów, powrócić do rozważań na temat ich codziennego życia, głębokiej wiary i męczeńskiej śmierci. Umożliwiła również pogłębienie wiedzy o tym, w jak trudnej sytuacji byli Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej.

Prelegenci, wzbogacając swoje wykłady prezentacjami, nie tylko przedstawili historyczny aspekt tamtego czasu, ale ukazali wartości, jakimi kierowali się w swoim życiu Samarytanie z Markowej. Ich świętość w codzienności, postawa szacunku, odpowiedzialności i miłosierdzia stanowią piękny przykład do naśladowania dla współczesnego człowieka.

Organizatorem tej niewątpliwie ważnej lekcji, która odbyła się 10 października w artKinie w Krośnie, było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oddział w Krośnie oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Uświetnił ją występ chóru uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz piękna wystawa poświęcona rodzinie Ulmów, przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie.