Wycieczka do Krasiczyna i Przemyśla w ramach programu „Poznaj Polskę”

Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia wzięli udział w wycieczce do Krasiczyna i Przemyśla, która odbyła się 16 czerwca, w ramach rządowego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem naszej wyprawy był Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie, należący do najważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego i materialnego Polski. Najpierw spacerowaliśmy po okazałym (15 ha) parku, na terenie którego rośnie 200 gatunków drzew, m.in. wiekowy miłorząb japoński. Mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję drzew rodowych Sapiehów, sadzonych z okazji urodzin dzieci – dębu dla syna i lipy dla córki. Następnie zwiedzaliśmy wnętrza zamku: dziedziniec, komnaty, krypty, lochy. Wędrując po XVII-wiecznych komnatach wysłuchaliśmy historii zamku. Zaciekawiła nas opowieść o czterech basztach – Boskiej, Papieskiej, Królewskiej i Rycerskiej. Dowiedzieliśmy się, że zamek kryje wiele tajemnic. Można tu spotkać „Białą Damę”, a w lochach obejrzeć narzędzia tortur. Najwytrwalsi wybrali się także na wieżę zegarową, skąd można było podziwiać piękną panoramę.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był Przemyśl, miasto położone na siedmiu wzgórzach, pamiętające pierwszych Piastów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Podziwialiśmy znajdującą się na środku rynku fontannę, która nawiązuje do herbu Przemyśla, a także pomnik węgierskiego huzara, który wrzuca listy do skrzynki oraz polskiego ułana – legionistę, stojących w towarzystwie dwóch koni. Zobaczyliśmy podziemia miasta, które ciągną się przez 400 metrów i usytuowane są 10 metrów pod ziemią. Odwiedziliśmy także odrestaurowany Dworzec PKP – perłę renesansu oraz Archikatedrę Bizantyjsko-Ukraińską.

Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Iwonicza-Zdroju.

Wspólny wyjazd z pewnością zintegrował wszystkie klasy i na długo pozostanie w naszej pamięci.