ŚWIATOWY DZIEŃ KELNERA

Kelner od zawsze towarzyszy wydarzeniom kulturalnym, politycznym, sportowym, obyczajowym, przed podpisaniem ważnych umów biznesowych, na spotkaniach naukowych i rozrywkowych. Dba o maniery, formy towarzyskie i umiejętność zachowania się przy stole w trakcie usługiwania. Buduje dobry klimat i miłą atmosferę. Za pomocą magicznego uśmiechu wzbudza zaufanie, a u wielu gości szacunek i podziw.

Z okazji swojego święta uczniowie klasy 3 technikum w zawodzie kelner,  zapoznali gości z tajnikami sztuki kelnerskiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubatówce mieli okazję poznać zasady nakrywania stołu Improstylem, degustować napoje przygotowywane techniką shakerowania, formować serwetki w wyszukane wzory, dekorować kawy wzorem rysowanym szpikulcem oraz przenosić tacę z obciążeniem. 

Kelner czy kelnerka to najczęściej osoby pierwszego kontaktu z gośćmi restauracji.  Zajmują się szeroko pojętą obsługą gości. Zbierają zamówienia, doradzają w wyborze, obsługują płatności. Jeśli restauracja ma w swojej ofercie specjalne dania, to kelnerzy często przygotowują takie potrawy w obecności gości (flambirują, tranżerują czy filetują). Zadaniem kelnera jest również zachęcanie do próbowania nowych potraw z oferty i opowiadanie o poszczególnych pozycjach z karty. W dobie, kiedy wymagania kulinarne w społeczeństwie są coraz większe, kelnerzy znają się również na składnikach poszczególnych potraw np. czy zawierają gluten, produkty pochodzenia zwierzęcego, ewentualne alergeny.
Pracę kelnera łączy się także z pracą za barem czyli przygotowywaniem i serwowaniem napojów.