Gala Podkarpackiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023

Uroczysta gala wręczenia dyplomów przedstawicielom najlepszych szkół Podkarpacia odbyła się w środę, 1 lutego 2023 r., w auli Politechniki Rzeszowskiej. W gronie wyróżnionych techników, po raz pierwszy w historii rankingu, znalazło się Technikum im. dra J. Aleksiewicza, zajmując 10. lokatę na Podkarpaciu i zdobywając tytuł srebrnej szkoły. Nagrody wręczyli rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz Rafał Solecki-Bieniecki, reprezentant Wydawnictwa Edukacyjnego Perspektywy Press.

W uroczystości udział wzięli: Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Katarzyna Kuczmenda – wicedyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Krystyna Wróblewska z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz liczni reprezentanci samorządów, nadzorujących wyróżnione szkoły średnie. Najważniejszymi gośćmi byli dyrektorzy, przedstawiciele grona pedagogicznego i wyróżniający się uczniowie nagrodzonych szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Jan Barsznica – dyrektor ZSGH, Ewa Ciuła – wicedyrektor, Iwona Sikorowicz – nauczyciel – opiekun laureatów Olimpiady Wiedzy o Żywieniu wraz z uczniami, finalistami tegorocznej olimpiady – Katarzyną Bryniarską, Patrycją Zając, Emilią Hejnar i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego – Emilią Wójcik i Michałem Giefertem.

Delegacja ZSGH

Wyróżnienia wręczono w dwóch kategoriach: 10 najlepszych liceów i 10 najlepszych techników województwa podkarpackiego. Wśród liceów na pierwszym miejscu znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, a wśród techników zwyciężył Zespół Szkół nr 2 w Dębicy. Dyplomy i listy gratulacyjne przedstawicielom najlepszych szkół średnich na Podkarpaciu wręczył rektor Politechniki Rzeszowskiej, współorganizator rankingu, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz przedstawiciel Wydawnictwa Edukacyjnego Perspektywy Press Rafał Solecki-Bieniecki, który stwierdził: Ranking ten jest profesjonalnie uporządkowaną informacją. Tworząc go, korzystamy wyłącznie z danych pochodzących z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad oraz z systemu informacji oświatowej. Nie ma w nim miejsca na subiektywne oceny i prywatne opinie. Stąd powszechne uznanie jego wyników i popularność w kraju. W podobnym tonie wypowiadała się Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, gratulując laureatom sukcesów, a uczniom wyboru tak dobrych szkół.

Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty

Ranking Techników Perspektywy 2023

  1. Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy
  2. Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie
  3. Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie
  4. Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle im. Jana Pawła II
  5. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu
  6. Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu
  7. Zespół Szkół nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu
  8. Zespół Szkół Mechanicznych im. gen. Władysława Andersa w Rzeszowie
  9. Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu
  10. Technikum im. dr. Józefa Aleksiewicza w Iwoniczu-Zdroju

Jesteśmy dumni z tak znaczącego osiągnięcia, które jest pochodną wszystkich składowych pracy szkoły: wyników matur, wyników egzaminów zawodowych i wyników olimpiad. Nie byłoby tak wysokiej pozycji, gdyby któryś z tych elementów był słabszy. W Krośnie i Powiecie Krośnieńskim wyprzedził nas tylko, zajmujący 3 miejsce Elektryk, któremu szczerze gratulujemy. W rankingu ogólnopolskim Technikum im. dra Aleksiewicza uplasowało się na 140. miejscu, a wśród szkół olimpijskich (wspólne zestawienie liceów i techników) zajęliśmy miejsce 177. Jesteśmy dumni z tego sukcesu, bo dowodzi on dobrej pracy w każdym obszarze szkoły i nie jest przypadkowy W latach 2016 i 2019 w rankingach Perspektyw zdobyliśmy tytuł brązowej tarczy. Jak głosi nasze hasło:

„Z nami osiągniesz najwięcej!”