Fascynujący świat pszczół

Dzisiaj do naszego internatu zawitał bardzo miły i ciekawy gość, pan Aleksander Rębacz – Mistrz Pszczelarstwa.

Wyczekiwali go już od rana uczniowie klasy I BC, II BS, III BS, III SPP oraz grupa wychowanków z Ochotniczego Hufca Pracy w Iwoniczu, którzy po raz pierwszy przyjechali do naszej placówki. Pan Aleksander w bardzo interesujący i bajkowy sposób przedstawił fascynujący świat, pracowitych pszczół. Uczestnicy poznali cykl życia tych owadów, ich rolę w przyrodzie oraz to, w jaki sposób zbierają nektar, aby zrobić pyszny miód. Dowiedzieli się również, co grozi ludziom, gdy zginą pszczoły. W trakcie zajęć można było dotknąć pszczelego plastra, zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula z żywymi mieszkańcami, a nawet posmakować pszczelich produktów: pyłku kwiatowego i miodu.

Każdy uczestnik otrzymał w prezencie wykonaną przez siebie świecę, książeczkę „Fascynujący świat pszczół” oraz certyfikat uczestnictwa w warsztatach, jako potwierdzenie zdobytej wiedzy.

Ludzie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak wiele zawdzięczają pszczołom! Gdy ich zabraknie na tym świecie i gdy zginie ostatnia z pszczół, nam ludziom zostanie cztery, może pięć lat życia. Aby pszczoły przetrwały, my ludzie nie jesteśmy im potrzebni, ale ludzie, żeby przeżyć, potrzebują pszczół!!!

Z pewnością była to ważna i potrzebna lekcja dla nas wszystkich.