Nie samym gotowaniem Gastronomik żyje… – czyli nasi uczniowie aktorami w filmie!

Nie jest tajemnicą, że nasi uczniowie posiadają mnóstwo talentów. Nie tylko dużo osiągają w swoim zawodzie, ale okazuje się, że także w branży aktorskiej potrafią doskonale się odnaleźć. A mieli okazję spróbować swoich sił jako aktorzy w filmie pt. „Zwyciężyć tyfus” (tytuł roboczy) o historii słynnego Rudolfa Weigla – wynalazcy pierwszej na świecie szczepionki na tyfus plamisty w 1920 roku.

Sceny kręcone były w różnych miejscach (m.in. w Krośnie na ul. Grodzkiej) ale to w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, uczniowie naszej szkoły – Michał Ryłko i Mateusz Kapica z klasy IV THŻC, wcielili się w rolę kelnerów na uroczystym przyjęciu. Ze względu na to, że akcja filmu ma miejsce w latach międzywojennych i wojennych, nasi aktorzy musieli nie tylko zaopatrzyć się w odpowiedni strój, lecz także przejść gruntowną przemianę fryzury na wzór mody w tamtych czasach.

Ubrani w białą koszulę, eleganckie spodnie i buty oraz gustowną marynarkę wraz z muszką, zaprezentowali prawdziwą sztukę kelnerską w scenie serwowania szampana uczestnikom konferencji. Spotkanie to było niezwykle doniosłym wydarzeniem, gdyż zaproszeni na nie goście świętowali wynalezienie szczepionki na tyfus przez polskiego biologa – Rudolfa Weigla.

Oprócz odgrywania roli, uczniowie mieli możliwość zapoznania się jak wygląda praca na planie filmowym od kuchni, a także mogli zobaczyć zawodowych aktorów w akcji i zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. Najwięcej uwagi przykuły unikatowe modele starych samochodów, które wbrew pozorom, były jeszcze sprawne jak na swoje lata.

W filmie wystąpią m.in. Aleksander Talkowski (rola w filmie „Boże Ciało” i „Na chwilę, na zawsze”), Peter Lucas („Kiler-ów 2-óch”) czy Marcin Kwaśny („Wyklęty”, „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”). Premiera filmu „Zwyciężyć tyfus” jest planowana na pierwszą połowę przyszłego roku a produkcja będzie pokazywana w małych kinach jak i w telewizji.

Gratulujemy naszym uczniom występu i życzymy dalszych sukcesów (nie tylko artystycznych).