Maturzyści u stóp naszej Matki

„Jestem przy Tobie pamiętam, czuwam”. Słowa Apelu Jasnogórskiego znane każdemu Polakowi, wybrzmiały z 22 serc naszych uczniów, którzy 27 października wraz z opiekunami: panią Grażyną Cwynar, katechetką Katarzyną Wacek oraz ks. Pawłem Franusem, wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Maturzyści z klasy 4 THŻC, kontynuując rokroczną tradycję naszej szkoły, w dniach 27 – 28 października pielgrzymowali do stóp Matki Bożej w Częstochowie, aby wyprosić dary Ducha Świętego potrzebne na drodze kroczenia ku dojrzałości.

Zanim dotarliśmy do Częstochowy, odwiedziliśmy Wadowice, gdzie mieliśmy okazję poznać dom, w którym wzrastał nasz wielki rodak – św. Jan Paweł II. Gdy zapoznaliśmy się z życiem i pontyfikatem papieża Polaka, udaliśmy się na wadowickie kremówki, tak często przez niego wspominane. Po pysznym posiłku przyszedł czas na refleksje i przemyślenia w Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz. Kilka godzin spędzonych w miejscu masowej zagłady zostawiło ślad w każdym z nas…

Następnego dnia, zgromadziliśmy się o 6.00 rano w kaplicy Cudownego Obrazu aby wspólnie z wiernymi przeżywać odsłonięcie obrazu oraz Mszę Świętą. Eucharystii sprawowanej za dyrekcję, nauczycieli oraz maturzystów przewodniczył ks. Paweł Franus, zaś młodzież postarała się o jej godną oprawę, poprzez przygotowanie czytań oraz Liturgiczną Służbę Ołtarza. Po zawierzeniu Maryi udaliśmy się na zwiedzanie klasztoru i Bazyliki na Jasnej Górze, która okazuje się nie tylko centrum duchowym, ale także perłą polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Całość pobytu w Częstochowie zwieńczyła Droga Krzyżowa sprawowana na wałach Jasnej Góry.

Chwile podróży, niejednokrotnie spędzane w korkach, umilał  wspólny śpiew przy akompaniamencie akordeonu oraz radość z bycia ze sobą…