Wokół stołu – kto wymyślił pierogi?

Nie sposób dociec.

Nadziewanie kawałka ciasta farszem i gotowanie go to technika znana od wieków zarówno w Europie i w Azji. W Chinach jada się wontony, tortellini we Włoszech a wareniki na Ukrainie. To z Ukrainy pochodzą popularne pierogi ruskie. Określenie wzięło się nie od Rosji a od Rusi Czerwonej, historycznej krainy na południowym zachodzie Ukrainy oraz w południowo-wschodniej Polsce. Tak więc pierogi ruskie to potrawa, która wyrosła z podobnej kultury kulinarnej kuchni polskiej i ukraińskiej.           

Lepi się je z najprostszych składników: mąki, wody, jajka i szczypty soli. Ale tajemnicę sprężystości ciasta i smaku farszu każda z nas trzyma w tajemnicy.

Moja babcia do ciasta na pierogi zawsze dodawała masło. Ono nadawało ciastu gładkości i sprężystości.  Smakowały al dente – niby miękkie, ale nie tak do końca. Ciasto musiało być cieniutko rozwałkowane. Farsz przez nie prześwitywał i wtedy od razu było wiadomo z jakim są farszem. Te jasne, wiadomo, że „ruskie”, te ciemniejsze z mięsem lub kapustą i grzybami. A na dodatek każdy rodzaj sklejony „po swojemu”, a to gładko, a to z falbanką. Jako „omastę” do pierogów gospodynie stosują wysmażoną na masełku śmietankę, zrumienione masło, wysmażoną słoninę lub boczek.

Pierogi, można by rzec, to nasze dobro narodowe.

Ciasto pierogowe podstawowe

mąka pszenna      600g

żółtko                    1szt.

masło lub oliwa     50g

letnia woda          250ml

Mąkę przesiać, połączyć z żółtkiem, masłem lub oliwą, letnią wodą i zarobić luźne ciasto.

 

Nadzienia do pierogów

„ruskie”

ziemniaki         1200g                       

ser biały             300g

cebula                  50g

masło                   50g

sól, pieprz do smaku

Ugotować ziemniaki, wystudzić i zmielić. Do ziemniaków dodać ser, zrumienioną cebulę, przyprawy wszystko dokładnie wymieszać. Gotowy farsz nakładać na krążki ciasta i dokładnie zlepiać brzegi. Uformowane pierogi układać na posypanej mąką desce.

z kapusty i sera

kapusta biała       1200g

ser biały                300g

cebula                   100g

masło                      70g

sól, pieprz do smaku

Kapustę oczyścić, podzielić na ćwiartki i zalać wrzącą wodą, ugotować. Ugotowaną kapustę osączyć                 z wody, posiekać, połączyć ze zrumienioną cebulą. Do wystudzonej kapusty dodać ser, przyprawy-wszystko dokładnie wymieszać. Gotowy farsz nakładać na krążki ciasta i dokładnie zlepiać brzegi. Uformowane pierogi układać na posypanej mąką desce.

Pielmieni z mięsem

ciasto do pielmieni

600 g mąki pszennej

300 g ciepłej wody

łyżeczka soli

Mąkę przesiej, dodaj bardzo ciepłą wodę i sól. Zagniataj aż ciasto przestanie się przyklejać do dłoni, a składniki połączą się na gładką konsystencję. W razie potrzeby dodaj mąki lub wody.

 farsz

200 g mięsa mielonego wieprzowego

200 g mięsa mielonego wołowego

cebula

ząbek czosnku

2 łyżki masła klarowanego

sól, pieprz, majeranek

W maszynce zmielić mięso i cebulę. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, jajko i rozpuszczone masło. Doprawić solą i pieprzem.

Ciasto dzielimy na 2-3 części. Każdą z nich wałkujemy na około 2 mm grubości. Wycinamy kółka, szklanką lub specjalną formą do pierogów.

Na każdy kawałek nakładamy łyżeczkę farszu i zaklejamy. Następnie sklejamy razem rogi, tak jak w przypadku uszek do barszczu.

Pierożki wrzucać na gotującą się wodę i gotować kilka minut do wypłynięcia.

Podawać zoctem i kwaśną śmietaną z pieprzem.

Jak widać pierogi obecne są w kuchni wielu narodowości, także u naszych sąsiadów z Ukrainy. Mieliśmy okazję przygotować ten rodzaj dania z mięsnym nadzieniem -pielmieni oraz z farszem ziemniaczanym, kaszą gryczaną i serem białym-pierogi po lwowsku. Obydwa smakują wyjątkowo, tym bardziej, gdy zjada się je  w towarzystwie przedstawiciela kraju, z którego się wywodzą – Ukrainy. Taką osobą był pan Michał Tesliuk, który zechciał przybliżyć bogatą historię, geografię i kulturę swojej ojczyzny uczniom naszej szkoły. Mogliśmy obejrzeć prezentację bazującą na obrazach, filmach czy muzyce ukazujących najwspanialsze aspekty Ukrainy. Z przyjemnością mogliśmy częstować pana Michała właśnie pierogami, gdyż to spotkanie z nim zainspirowało nas do wykonania tego dania.