Nie sposób dociec.
Nadziewanie kawałka ciasta farszem i gotowanie go to technika znana od wieków zarówno w Europie i w Azji. W Chinach jada się wontony, tortellini we Włoszech a wareniki na Ukrainie. To z Ukrainy pochodzą popularne pierogi ruskie. Określenie wzięło się nie od Rosji a od Rusi Czerwonej, historycznej krainy na południowym zachodzie Ukrainy oraz w południowo-wschodniej Polsce. Tak więc pierogi ruskie to potrawa, która wyrosła z podobnej kultury kulinarnej kuchni polskiej i ukraińskiej.
Lepi się je z najprostszych składników: mąki, wody, jajka i szczypty soli. Ale tajemnicę sprężystości ciasta i smaku farszu każda z nas trzyma w tajemnicy.
Moja babcia do ciasta na pierogi zawsze dodawała masło. Ono nadawało ciastu gładkości i sprężystości. Smakowały al dente – niby miękkie, ale nie tak do końca. Ciasto musiało być cieniutko rozwałkowane. Farsz przez nie prześwitywał i wtedy od razu było wiadomo z jakim są farszem. Te jasne, wiadomo, że „ruskie”, te ciemniejsze z mięsem lub kapustą i grzybami. A na dodatek każdy rodzaj sklejony „po swojemu”, a to gładko, a to z falbanką. Jako „omastę” do pierogów gospodynie stosują wysmażoną na masełku śmietankę, zrumienione masło, wysmażoną słoninę lub boczek.
Pierogi, można by rzec, to nasze dobro narodowe.
Ciasto pierogowe podstawowe
mąka pszenna 600g
żółtko 1szt.
masło lub oliwa 50g
letnia woda 250ml
Mąkę przesiać, połączyć z żółtkiem, masłem lub oliwą, letnią wodą i zarobić luźne ciasto.
Nadzienia do pierogów
„ruskie”
ziemniaki 1200g
ser biały 300g
cebula 50g
masło 50g
sól, pieprz do smaku
Ugotować ziemniaki, wystudzić i zmielić. Do ziemniaków dodać ser, zrumienioną cebulę, przyprawy wszystko dokładnie wymieszać. Gotowy farsz nakładać na krążki ciasta i dokładnie zlepiać brzegi. Uformowane pierogi układać na posypanej mąką desce.
z kapusty i sera
kapusta biała 1200g
ser biały 300g
cebula 100g
masło 70g
sól, pieprz do smaku
Kapustę oczyścić, podzielić na ćwiartki i zalać wrzącą wodą, ugotować. Ugotowaną kapustę osączyć z wody, posiekać, połączyć ze zrumienioną cebulą. Do wystudzonej kapusty dodać ser, przyprawy-wszystko dokładnie wymieszać. Gotowy farsz nakładać na krążki ciasta i dokładnie zlepiać brzegi. Uformowane pierogi układać na posypanej mąką desce.
Pielmieni z mięsem
ciasto do pielmieni
600 g mąki pszennej
300 g ciepłej wody
łyżeczka soli
Mąkę przesiej, dodaj bardzo ciepłą wodę i sól. Zagniataj aż ciasto przestanie się przyklejać do dłoni, a składniki połączą się na gładką konsystencję. W razie potrzeby dodaj mąki lub wody.
farsz
200 g mięsa mielonego wieprzowego
200 g mięsa mielonego wołowego
cebula
ząbek czosnku
2 łyżki masła klarowanego
sól, pieprz, majeranek
W maszynce zmielić mięso i cebulę. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, jajko i rozpuszczone masło. Doprawić solą i pieprzem.
Ciasto dzielimy na 2-3 części. Każdą z nich wałkujemy na około 2 mm grubości. Wycinamy kółka, szklanką lub specjalną formą do pierogów.
Na każdy kawałek nakładamy łyżeczkę farszu i zaklejamy. Następnie sklejamy razem rogi, tak jak w przypadku uszek do barszczu.
Pierożki wrzucać na gotującą się wodę i gotować kilka minut do wypłynięcia.
Podawać zoctem i kwaśną śmietaną z pieprzem.
Jak widać pierogi obecne są w kuchni wielu narodowości, także u naszych sąsiadów z Ukrainy. Mieliśmy okazję przygotować ten rodzaj dania z mięsnym nadzieniem -pielmieni oraz z farszem ziemniaczanym, kaszą gryczaną i serem białym-pierogi po lwowsku. Obydwa smakują wyjątkowo, tym bardziej, gdy zjada się je w towarzystwie przedstawiciela kraju, z którego się wywodzą – Ukrainy. Taką osobą był pan Michał Tesliuk, który zechciał przybliżyć bogatą historię, geografię i kulturę swojej ojczyzny uczniom naszej szkoły. Mogliśmy obejrzeć prezentację bazującą na obrazach, filmach czy muzyce ukazujących najwspanialsze aspekty Ukrainy. Z przyjemnością mogliśmy częstować pana Michała właśnie pierogami, gdyż to spotkanie z nim zainspirowało nas do wykonania tego dania.