Muzeum w Bóbrce – warto zobaczyć

W Bóbrce, więc niedaleko od Iwonicza-Zdroju żył i pracował człowiek nietuzinkowy. Był naukowcem, przedsiębiorcą, farmaceutą, społecznikiem, wynalazcą lampy naftowej a przede wszystkim założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Jego działalność wywarła ogromny wpływ nie tylko na rozwój naszej ojczyzny, ale również na rozwój całego świata. Mowa oczywiście o Ignacym Łukasiewiczu, którego sylwetkę i miejsce pracy mieszkańcy naszego internatu mieli okazję bliżej poznać podczas wycieczki edukacyjnej, jaka odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce to wyjątkowe miejsce, właśnie tam narodził się przemysł naftowy i do dzisiaj funkcjonuje najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Dzięki działalności Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy-Zrenckiego kopalnia słynęła z nowoczesności i prekursorskich metod wydobycia i przetwórstwa ropy. Najcenniejszymi eksponatami są kopanki ropne ” Franek” i’ 'Janina’, które nadal są czynne i bogate w olej skalny a także różne wzory lamp naftowych. Inne obiekty pochodzące z czasów pionierskich, które uczniowie mogli zobaczyć to: obelisk upamiętniający założenie kopalni, kuźnia kopalniana, warsztaty mechaniczne, kotłownia wyposażona w kocioł parowy oraz plan kopalni.

Muzeum w Bóbrce to tradycja i nowoczesność a także świadectwo znakomitej przeszłości polskiego przemysłu naftowego. Ze względu na to, że jednym z patronów roku 2022 Sejm ustanowił Ignacego Łukasiewicza warto poznać to miejsce i tę wybitną postać, jaką niewątpliwie był Ignacy Łukasiewicz, jakby nie było nasz sąsiad.