STAŻE ZAGRANICZNE „GASTRONOMIKA” 2021

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a więc nadchodzi czas podsumowań. Pomimo utrudnień w postaci nauczania zdalnego udało się nam zrealizować plan wyjazdów na zagraniczne staże zawodowe w 100%. Wreszcie możemy wręczyć każdemu uczestnikowi portfolio z dokumentacją, która przyda się w ich życiu zawodowym. Pan Dyrektor Jan Barsznica, gratulując uczestnikom i organizatorom, wręczył certyfikaty i podkreślił znaczenie stażów organizowanych w ramach projektów unijnych, wskazując jak umiejętności i dokumenty potwierdzające je mają istotny wpływ na karierę zawodową.

Cała szkoła miała możliwość posłuchać opowieści i zobaczyć relacje zdjęciowe z trzech wypraw zrealizowanych
w 2021 i sfinansowanych w ramach programów unijnych.

W czerwcu grupa 16 uczniów pracowała przez 4 tygodnie w Reggio Emilia we Włoszech. O pobycie grupy w tej miejscowości, nowych doświadczeniach w pracy, poznanych ludziach i zdobytych umiejętnościach, a także o wycieczkach w czasie wolnym opowiedzieli nam Ania Ziębka i Michał Giefert. Makarony, pizze, tortellini i ravioli, risotto, nadziewane kwiaty dyni, parmezan, ocet balsamiczny, szynka parmeńska i włoskie słodkości pojawiały się na zdjęciach wraz z ich twórcami, czyli pracownikami włoskich zakładów i naszymi uczniami. Kultowa Wenecja, pełna sztuki Florencja, naukowa Bolonia, postępowa Modena z z fabryka Ferrari, nadmorskie Rimini i najstarsza europejska republika San Marino – przez chwilę tam byliśmy dzięki wycieczkowym wspomnieniom grupy. Opiekunami grupy były rotacyjnie: Agnieszka Kasprzyk-Sowa, Magdalena Jacek, Iwona Sikorowicz i Elżbieta Guzik.

Był to ostatni wyjazd stażowy w ramach projektu „Zawodowo doskonali – Practically perfect” z programu PO WER. Z powodu pandemii opóźnił się o ponad rok. W projekcie 48 uczniów wraz z opiekunami wzięło udział w stażach zawodowych w Torremolinos w hiszpańskiej Andaluzji w marcu 2019, w stolicy Portugalii Lizbonie w czerwcu 2019 i we włoskim Reggio Emilia czerwcu 2021.

Kolejne prezentacje i opowieści dotyczyły nowego projektu „Dobry staż – dobry start” realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus+. O tym gdzie pracowali, czego się nauczyli w miejscowościach Coin i Alozaina w Hiszpanii, jakie nowe umiejętności zdobyli opowiadały nam w imieniu całej grupy Zuza Krysik i Weronika Wojtuń. Zbiory oliwek, nauka krojenia szynki iberyjskiej Jamon Serrano, przyrządzanie tortilli i paelli to tylko część dodatkowych zajęć grupy. A w czasie wolnym: wyprawa do Malagi, Caminito del Rey i Rondy, afrykańskiej Ceuty, brytyjskiego Gibraltaru (i bliskie spotkania z jedynymi wolno-żyjącymi europejskimi małpami). Opiekę nad grupą sprawowały: Katarzyna Jurasz-Świerczek, Renata Jurasz-Kustroń i Ewa Ciuła.

Na wyprawę na staże do Lizbony i okolic zabrali nas Diana Izdebska i Kacper Kuźnar. Pokazali nam miejsca stażu, opowiedzieli o nowych umiejętnościach zdobytych przez stażystów, poznanych potrawach i produktach. Pochwalili się własnoręcznie zrobionymi kafelkami azulejos, produkcją tradycyjnego sera i wnętrzem gigantycznej winnicy. Bajkowa Sintra z zaczarowaną Quinta de Regaleira, najdalszy zachodni kraniec Europy czyli Cabo da Roca, święta Fatima, średniowieczne Obidos i przede wszystkim Lizbona, a w niej najstarsza i najsłynniejsza dzielnica Alfama, największe europejskie oceanarium w Parku Narodów, mosty Vasco da Gama, 25 Kwietnia i potężna figura Christo del Rey, a na osłodę słynne Pasteis de Belem w dzielnicy o tej samej nazwie. I zapierające dech wybrzeże Oceanu Atlantyckiego na plażach w Costa da Caparica, Nazare i Cascais. Grupą opiekowały się: Agnieszka Kasprzyk-Sowa, Magdalena Jacek, Ewa Oberc i Aldona Borek-Pruska.

32 uczniów-stażystów już ukończyło praktykę zawodową w ramach projektu „Dobry staż-dobry start” w programie Erasmus+. Obecnie trwa rekrutacja do ostatniego wyjazdu na 4-tygodniowy staż do Hiszpanii. 16 uczestników będzie mieszkać i pracować blisko Malagi w miejscowości Benalmadena, tuż nad Morzem Śródziemnym w marcu 2022.

Praktyki i pobyt grup finansowane są w całości z funduszy unijnych odpowiednio w ramach środków z  programu POWER – projekt „Zawodowo doskonali – Practically perfect” i Erasmus+ – projekt „Dobry staż-dobry start”. Partnerzy projektowi: Włochy – IFOM, Hiszpania – Carla Travel, Portugalia – MBC Portugal. Dziękujemy!

Zespół Projektowy