Jubileuszowe Narodowe Czytanie 2021

Podczas tegorocznej X odsłony Narodowego Czytania można było usłyszeć fragmenty jednego z najwybitniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Już po raz kolejny, nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską akcję, która odbyła się 27 października 2021 r. Wydarzenie zostało zorganizowane w pięknej, jesiennej scenerii w centrum Iwonicza-Zdroju.

Tłem dla czytających było wyjątkowe miejsce Iwonicza-Zdroju, a dopełnieniem scenografii barwne kostiumy, dzięki którym widzowie mogli przenieść się oczami wyobraźni do wydarzeń z początków XX wieku, do czasów naszej autorki Gabrieli Zapolskiej, kiedy to po ulicach Lwowa jeździły ogumione dorożki oraz pierwsze automobile.

Podczas wydarzenia głos zabrał Dyrektor szkoły pan Jan Barsznica, który podkreślił, jak ważne jest czytanie i obcowanie z literaturą. Zwrócił uwagę, że Moralność pani Dulskiej to dramat, w którym odnajdziemy komizm, ironię a nade wszystko uniwersalne przesłanie moralne, które mimo upływu kolejnych dziesięcioleci nie straciło na swojej aktualności.

Podczas odczytania poszczególnych fragmentów dzieła mogliśmy usłyszeć i zobaczyć fantastyczną grę aktorską pani Magdaleny Jacek, która wcielił się w Anielę Dulską, a Felicjana Dulskiego kapitalnie zaprezentował Karol Rejdych. Natomiast postać słabej i naiwnej Meli znakomicie  odegrała Emilia Ćwiękała. Równie pięknie w osobę Hesi wcieliła się Jagoda Chochołek, Anna Koperstyńska bardzo trafnie i przekonywująco zaprezentowała postać Hanki. Swoim wyglądem i przekazem słownym Bartosz Bukowski doskonale oddał osobę Zbyszka.

Dziękuję uczniom klasy I technikum za zaangażowanie w tegoroczną akcję Narodowego Czytania.

Dziękuję wszystkim za pomoc przy organizacji Narodowego Czytania, a szczególne słowa podziękowania kieruję do nauczycieli, którzy bezpośrednio włączyli się w realizacje tego przedsięwzięcia. Należą do nich: Magdalena Jacek, Joanna Kasińska, Anna Nycz, Barbara Ślączka, Katarzyna Wacek, Wioletta Zawada.

Kolejne Narodowe Czytanie już za rok, a lekturą w 2022 będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, ponieważ w przyszłym roku przypada dwusetna rocznica wydania tego przełomowego dzieła. Rok 1822 symbolicznie określa się początkiem polskiego romantyzmu. A więc, następnym rok szkolny rozpoczniemy romantycznie :)

Lida Jakieła