W GASTRONOMIKU-ZDROJU DOBRY STAŻ NA DOBRY START ROKU SZKOLNEGO

Jak najefektywniej rozpocząć rok szkolny po wielu miesiącach nauki zdalnej? Od praktycznej nauki zawodu w terenie! I tak właśnie się dzieje w Gastronomiku w Iwoniczu-Zdroju.

32 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami i dwóch nauczycieli rozwija swoje umiejętności zawodowe w ramach projektu „Dobry staż – dobry start” finansowanego z funduszy Unii Europejskiej poprzez program Erasmus+.

Jedna grupa uczy się w Portugalii, w zaczarowanej Lizbonie i jej okolicach, a druga w Hiszpanii, w Andaluzji, w pięknych białych miasteczkach Alozaina i Coin w pobliżu Malagi. Technicy hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, a także technologii żywności przez 4 tygodnie pracują w hotelach, restauracjach i zakładach cukierniczych zdobywając doświadczenie, poznając charakterystyczne dla Andaluzji i Portugalii produkty, potrawy i wyroby cukiernicze W Hiszpanii partnerem projektu jest Carla Travel, a w Portugali MBC Portugal – obie firmy doświadczone w organizacji pobytu i stażów zawodowych współpracujące ze szkołą od kilku lat.

Zdobyte podczas przygotowania do wyjazdu i w trakcie stażu doświadczenie poparte będzie ważnymi na ścieżce zawodowej dokumentami, które stworzą bogate portfolio. Uczniowie i nauczyciele zdobędą certyfikaty zawodowe i językowe, zaświadczenia o ukończeniu szkoleń BHP, warsztatów fotografii kulinarnej, gastronomicznych i baristycznych, a także Europass Mobilność i Europass CV.

Poznanie przepięknych miejsc, spotkania z ludźmi i doświadczanie kultury hiszpańskiej i portugalskiej jest dodatkowym, ale też niezwykle ważnym elementem stażów zawodowych w ramach projektu „Dobry staż-dobry start”.

Relacje z hiszpańskiej i portugalskiej przygody uczniów i nauczycieli Gastronomika można śledzić na FB i Instagramie szkoły (zsgh_iwonicz_zdroj)

Magdalena Jacek

Zespół projektowy