Podsumowanie Wirtualnego Dnia Otwartego

Drodzy Ósmoklasiści i Rodzice!

Dziękujemy, że byliście z nami 13 maja 2021 r., podczas kolejnej edycji Wirtualnego Dnia Otwartego. Przygotowana oferta edukacyjna naszej szkoły obejmowała prezentację poszczególnych zawodów: technik organizacji turystyki z innowacją Projektowanie aplikacji wspierających turystykę, technik hotelarstwa, technik technologii żywności z kwalifikacją cukiernik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich. Uczniowie pokazali umiejętności charakterystyczne dla poszczególnych kierunków, w tym carving – rzeźbienie w owocach i warzywach, flambirowanie czyli przygotowanie potraw w obecności gościa, pokaz baristyczny – parzenia kawy, barmaństwa synchronicznego i cukierniczy. Nasi hotelarze i przyszli organizatorzy turystyki zaprezentowali scenki, które mogą zdarzyć się każdemu podróżującemu.

Mamy nadzieję, że pokazy na żywo odzwierciedliły atmosferę panującą w iwonickim „Gastronomiku”, a niezdecydowanym pomogły w tak trudnym wyborze przyszłej drogi życiowej.
Kandydaci zainteresowani technikum lub branżową szkołą I stopnia mogą zapoznać się ze szczegółową ofertą edukacyjną, którą znajdziecie na stronie internetowej. Możecie też odwiedzać nas indywidualnie lub kontaktować się telefonicznie pod numerem: 13 4375431.

Czekamy na Was!