Podsumowanie akcji „Bezpieczeństwo w Internecie#ZSGH#Iwonicz-Zdrój#DBI#2021”.

W ramach tegorocznej akcji DBI 2021 pod hasłem: „Bezpieczeństwo w Internecie#ZSGH#Iwonicz-Zdrój#DBI#2021” nasza szkoła zaangażowała się w wiele różnorodnych działań, które podejmowane były w formie nauczania zdalnego oraz stacjonarnie, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym działającym przy szkole.

Głównym celem akcji było przede wszystkim propagowanie i inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.

Nasza koncepcja obejmowała:

  • poinformowanie uczniów i nauczycieli o włączeniu się ZSGH w Iwoniczu-Zdroju w akcję pod patronatem DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI)
  • przedstawienie celu akcji oraz podanie przydatnych linków: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html ,  https://www.saferinternet.pl/…/transmisja-konferencji.  https://www.facebook.com/ZSGH.Iwonicz.Zdroj
  • udział nauczycieli w konferencji DBI 2021 r.
  • stworzenie infografiki ZSGH w Iwoniczu-Zdroju
  • rozmieszczenie plakatów i infografiki w szkole i internacie (SOSW), informujących o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, występujących, niepokojących zjawiskach, tj. „Cyberprzemoc”, „FOMO”, „numer zaufania dzieci i młodzieży” (fotorelacja z umieszczonych zdjęć w galerii poniżej).
  • zorganizowanie lekcji on-line za pomocą aplikacji internetowych i wykorzystanie nowych i niestandardowych form pracy w czasie pandemii COVID 19 z uczniami za pomocą nauczania on-line Microsoft Teams oraz różnorakich aplikacji: „Padlet”, Qwizzizz (lekcja zdalna, test-konkurs), przeprowadzenie lekcji informatyki nt. Bezpieczeństwa w Sieci (grupa wiekowa 16-17 lat).
  • rozstrzygnięcie konkursu nt. Bezpiecznego Internetu, przygotowanie nagród i dyplomów.

W szkolnym konkursie „Bezpieczeństwo w Internecie”!!!

Miejsce I zajęli : Michał Bryś z kl. 3BS oraz Emilia Hejnar z kl.2HŻC

Miejsce II zajęły: Julia Głód oraz Emilia Wójcik z kl. 2THP

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w konkurs w ramach akcji DBI#2021#ZSGH Iwonicz-Zdrój

Nagrody i dyplomy przekażą wychowawcy wraz ze świadectwem.

 

11 marca 2021 roku w internacie zorganizowany został Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorkami tego wydarzenia były panie:  Agnieszka Masłyk i Marlena Orlińska.

W dwóch spotkaniach z cyklu „Zagrożenia internetowe” brali udział uczniowie II klasy Szkoły Branżowej, II klasy Szkoły Branżowej Specjalnej oraz uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Podczas zajęć wykorzystano TIK, a także sprzęt w postaci laptopów, które szkoła otrzymała w ramach programu Aktywna Tablica. Poprzez analizę filmów edukacyjnych, połączoną z metaplanem, gry i zabawy oraz dyskusję w grupach uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat niebezpieczeństw czyhających w sieci. Dodatkową atrakcją podczas zajęć były konkursy wiedzy. Każdy z uczestników otrzymał dyplom udziału w zajęciach, natomiast uczniowie, którzy wygrali główny konkurs, otrzymali dyplomy z wyróżnieniem oraz specjalne nagrody. Oprócz dobrej zabawy uczestnicy wyszli z zajęć z dekalogiem bezpiecznego korzystania z Internetu.

Linki do wykorzystanych materiałów edukacyjnych:

lekcja zdalna

https://sieciaki.pl/warto-wiedziec

https://padlet.com/aga1990jakubowicz/ggqg6pblbfjqhd5j

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

zaprezentowanie filmu nt: Niebezpieczeństwa w sieci” https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/w-sieci.html

Cyberprzemoc – hasła wordwall (https://wordwall.net/pl/resource/2508052/wisielec-z-cyberprzemocy).

Lekcja zdalna plus Konkurs:

https://quizizz.com/admin/quiz/60429eb566fd3f001c8f4ff1

zaswiadczenie_dbi_20213982_20211

zaswiadczenie_dbi_20213982_20212

Koordynator projektu:

Agnieszka Jakubowicz

Nauczyciele i pracownicy zaangażowani w akcję:

Marlena Orlińska

Agnieszka Masłyk