Rajd im. Janiny Głowackiej

 

Od kilkunastu lat, na początku każdego roku szkolnego, klasy pierwsze wraz z wychowawcami, opiekunami i przewodnikami ruszają na Rajd Gastronomika im. Janiny Głowackiej. Dlaczego taki termin? Pierwsze tygodnie w nowej klasie to czas ważny i wszyscy powinni się poznać, a wycieczka po iwonickich ścieżkach i miejscach jest dobrym na to sposobem. A dlaczego taka nazwa rajdu? Pani Janina Głowacka, pracowała jako nauczyciel w naszej szkole, kochała przyrodę, aktywne życie i pracę z młodymi ludźmi. Odeszła od nas nagle, bez zapowiedzi, w środku roku szkolnego, zabrana przez chorobę. Chcemy ją pamiętać właśnie w ten sposób, aktywnie i radośnie.
Pomysłodawcą rajdu był i jest Pan Witold Turowski, który zawsze przygotowuje rajdowe apteczki i gdy tylko może jest jednym z przewodników. Zadania i trasy wymyślają Panie Joanna Kasińska i Magdalena Jacek. A w tym roku zadań nie było mało. Pierwszaki i ich wychowawcy musieli: przejść wyznaczoną trasę, zrobić zdjęcia grupowe w 10 wyznaczonych punktach, ułożyć wierszyk o klasie, szkole, Iwoniczu-Zdroju i gastronomii, stworzyć „leśny półmisek”, zrobić dla wychowawcy klasy „biżuterię leśną” i uwiecznić razem z uradowanym wychowawcą na zdjęciu.
Na liście punktów zdjęciowych znalazły się: Altana Glorietka, fontanna (może być kilka), tężnie solankowe, Źródełko Bełkotka, Szpital Uzdrowiskowy Excelsior, Stary Kościół Parafialny, Pomnik Michała Archanioła, Źródło Józefa, Pijalnia Wód Mineralnych, Sanatorium „Biały Orzeł”, Sanatorium „Pod Jodłą”, kwietnik „Wiewióra”, widok na górę Cergowa, szczyt Przymiarki, Amfiteatr Leśny, Stary Pałac, wieża zegarowa willi „Bazar”, sanatorium „Sanato”, które stworzył patron naszej szkoły dr Aleksiewicz i piękna, choć opuszczona, drewniana willa „Belweder”, która przez wiele lat była główną siedzibą naszego Gastronomika. Ciekawe, czy potrafilibyście odnaleźć wszystkie te miejsca. Pierwszakom (z małą pomocą) to się udało, choć nie wszystkie grupy były wszędzie.
Tuż przed rajdem odbyły się otrzęsiny przygotowane i prowadzone przez Samorząd ZSGH. Weronika, Kasia, Julka i Karol świetnie się spisali, zadania były zabawne i ciekawe, a finałowy taniec na boisku crazy frog w wykonaniu wszystkich uczestników był wręcz uroczy.
Pogoda dopisała, jak widać na zdjęciach, i humory też. Do następnego Rajdu!