Znakomity występ uczniów naszej szkoły w MAŁOPOLSKIM KONKURSIE SZKÓŁ GASTRONOMICZYCH w Krakowie

Uczniowie naszej szkoły w konkursie barmana i kucharza po raz kolejny zanotowali sukcesy w XIX Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych w Krakowie. Tematem konkursu było ,,Na królewskim stole’’. W zawodzie kucharz każdy uczestnik miał wykonać dwie potrawy: -zakąskę zimną zaprojektowaną przez siebie oraz danie przygotowane z obowiązkowym użyciem polędwiczki wieprzowej, kaszy oraz warzywa z grupy kapustnych. Potrawy miały być projektowane zgodnie z tematem konkursu. Czas na wykonanie potraw wynosił 180 minut. Uczestnik konkursu miał wydać zakąskę zimną w ilości: 2 porcje oraz co najmniej 8 porcji w naczyniu wieloporcjowym oraz danie obowiązkowe w ilości 2 porcje. Poza niełatwymi zmaganiami nasi uczniowie okazali się mistrzami rywalizując z 33 kucharzami.

Adrianna Jurczak uczennica z klasy III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdobyła I miejsce przygotowując ,,Comber z sarny w naturalnej koronce z musem z bobu podany z kandyzowaną marchewką sosem kurkowym” oraz ,,Polędwiczkę z musem drobiowo-grzybowym w wiórkach marchwiowych z sosem rodzynkowym podana z placuszkami z kaszy jaglanej w asyście kapusty aromatyzowanej”. Natomiast Wojciech Marek uczeń z III klasy technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdobył III miejsce sporządzając ,,Przepiórkę nadziewaną musem drobiowo-kasztanowym z pistacjami z sosem na bazie krupniku w asyście puree z groszku” oraz ,,Polędwiczkę w piórkach z sosem serowo-pietruszkowym w towarzystwie sufletu ziemniaczano-borowikowego podana na kapuście z kaszą gryczaną”. Cenne dla jury było nie tylko to, że potrawy były królewskie, niebanalne, urzekające swą oryginalnością i śmiałością połączeń – estetycznie podane stały się kulinarną poezją nie tylko dla ciała ale i dla duszy. Oceniało profesjonalne jury, które z ogromną dokładnością obserwowało i oceniało rywalizującą młodzież. W jury zasiedli cenieni szefowie kuchni hoteli oraz kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy, natomiast przewodniczył Zbigniew Kurleto – Mistrz kucharski.
Zamierzeniem organizatorów było, aby swoim zasięgiem konkurs obejmował nie tylko teren Małopolski, ale z odległych miejsc Polski, jak również z zagranicy, między innymi z Niemiec, Słowacji, Francji, Gruzji oraz z Chin. Uczniów do konkursu w zawodzie kucharz przygotowały pani Wioletta Aszklar oraz pani Katarzyna Jurasz-Świerczek.
W konkursie w zawodzie barman reprezentował naszą szkołę uczeń klasy II technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych – Daniel Cwynar. Uczeń zanotował bardzo udany debiut zajmując III miejsce, rywalizując z 15 uczestnikami konkursu. Przygotował drinka o nazwie „Królewski kaprys”, który urzekł jury swoją dekoracją, smakiem oraz bezbłędną techniką wykonania. Ucznia do konkursu barmańskiego przygotowała pani Irena Ząbkiewicz.
Należy dodać, że wszyscy uczniowie z naszej szkoły startujący w tym konkursie stanęli na podium.
Serdecznie gratulujemy uczniom sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć.