XXVIII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu

MICHAŁ GIEFERT, uczeń klasy V technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uzyskał tytuł finalisty XXVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu.

Eliminacje centralne olimpiady odbyły się w dniach 21-23 marca 2024 roku w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie.

Temat wiodący brzmiał: „Mięso i przetwory mięsne – technologia i zastosowanie w żywieniu”.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział ponad 7,5 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 59. uczestników, reprezentujących licea ogólnokształcące i technika z całej Polski. I etap eliminacji centralnych polegał na rozwiązaniu testu. Uczniowie z najlepszymi wynikami przeszli do II etapu konkursu, w którym musieli wykazać się również umiejętnościami sporządzania potraw i obsługi konsumenta. Ostatecznie o wynikach konkursu zadecydował quiz.

Michał otrzymał bon zakupowy do Media Markt oraz możliwość odbioru indeksu na wybraną uczelnię, na określonych kierunkach studiów, np. technologia żywności i żywienie człowieka, biotechnologia, dietetyka.

Dodatkową atrakcją dla uczestników olimpiady była wycieczka objazdowa po Szczecinie oraz wykłady i pokaz kulinarny „Pasty, kolory, kształty”. Uczeń do olimpiady przygotowywał się pod kierunkiem mgr inż. Iwony Sikorowicz.