Gastronomik w poszukiwaniu hiszpańskich smaków z Erasmusem+

Podsumowanie wyjazdu grupy 14 uczniów naszego Gastonomika na staż do Hiszpanii w ramach projektu „W poszukiwaniu smaku” miało miejsce 22 listopada 2023 r. Udział w tym wydarzeniu wzięli nie tylko stażyści, ich opiekunowie i Zespół projektowy, ale również laureaci konkursu na najpopularniejszą relację z wydarzenia „Odkryj z nami Portugalię”. Gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych w Lubatowej i Komborni – to ich relacje zdobyły największą ilość reakcji w social mediach. Nagrodą był udział w warsztatach kulinarnych pod hasłem „Pierogi świata”. Nasi goście przy pomocy uczniów i stażystów z ZSGH i pod czujnym okiem nauczycieli zawodu pani Iwony Sikorowicz i Katarzyny Jurasz-Świerczek nauczyli się sporządzać włoskie ravioli oraz hiszpańskie empanadas. Warsztaty poprzedzone były spotkaniem z uczniami, którzy we wrześniu odbyli staż zawodowy w Hiszpanii. Opowiedzieli młodszym kolegom o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych z wyjazdem. Zaprezentowali filmik, w którym można było zobaczyć miejsca praktyk oraz stażystów przy pracy, nie zabrakło tez relacji z wycieczek oraz zdjęć typowych dla hiszpańskiej kuchni potraw. Nad prezentacjami i przygotowaniem Sali 305 czuwały panie Joanna Kasińska i Jolanta Wojtowicz, które przez 3 tygodnie dzielnie opiekowały się grupą w Torremolinos.

Na podsumowanie projektu zostali również zaproszeni wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy według harmonogramu brali udział w prezentacji w sali 305. Musieli uważnie słuchać opowieści o przygotowaniach do wyjazdu oraz relacji z pobytu, gdyż na zakończenie rozwiązywali test w aplikacji Kahoot! dotyczący stażu. Oczywiście trzy najlepsze osoby w każdej grupie otrzymały upominki. Spróbowali też hiszpańskich przekąsek – były to cynamonki i empanadas. Bardzo dziękujemy paniom Irenie Ząbkiewicz i Iwonie Sikorowicz oraz ich uczniom za przygotowanie poczęstunku.

To nie koniec wyjazdów uczniów ZSGH na staże – panie Agnieszka Kasprzyk-Sowa i Magdalena Jacek ogłosiły rekrutację do kolejnych wyjazdów tym razem finansowanych z programu FERS w projekcie „Praktyka czyni mistrza”. Pierwszy wyjazd do Portugalii planowany jest na marzec roku 2024, warto więc dopilnować terminu wypełnienia wniosku.