Lizbona od kuchni. Program Erasmus+ „W poszukiwaniu smaku”

HOTEL LUMEN

Lumen Hotel & The Lisbon Light Show jest hotelem 4 gwiazdkowym o podwyższonym standardzie. Hotel ten mieszczący się w sercu  Lizbony ma rozbudowaną strukturę organizacyjną, charakteryzuje się oryginalną aranżacją wnętrz, a każdy pracownik posiada perfekcyjnie dobrany uniform. Osoby tam pracujące mają szeroką wiedzę, którą z przyjemnością się dzielą. Atmosfera panująca w całym obiekcie jest bardzo przyjemna.

Pracowników Hotelu Lumen charakteryzuje profesjonalizm i serdeczność  w stosunku do gości. Cały personel prezentuje wysoki poziom umiejętności i kultury osobistej, co sprawia, że hotel jest  bardzo ceniony przez gości. Na pierwszy rzut oka widać, że recepcja jest sercem tego hotelu.

W czasie mojego stażu zapoznałam się z wszystkimi tajnikami  pracy w dziale służby pięter. Na każdym kroku spotykałam się z życzliwością i pomocą pracujących tam osób. Mimo ogromnej bariery językowej z Panią Marią – moją opiekunką stażu, zawsze potrafiłyśmy znaleźć wspólny język. Nawet duża ilość powierzonych mi obowiązków nie sprawiła, że czułam się przeciążona. Dzięki temu moja praca każdego dnia sprawiała mi ogromną przyjemność.

Karolina

Mój staż odbywam w hotelowej kuchni i codziennie  doskonalę swoje umiejętności. Pomagają mi w tym kucharze z wieloletnim doświadczeniem. Hotel proponuje gościom wszystkie posiłki w ciągu dnia, w tym często potrawy z popularnego w Portugali dorsza. Jest bardzo wiele receptur z nim w roli głównej, wielu twierdzi, że każdy Portugalczyk zna ich 365 na każdy dzień roku. Poznałem kilka z nich między innymi lasagne z dorszem czy dorsza w cieście francuskim. W kuchni panuje bardzo przyjemna, atmosfera, którą zapamiętam, a osoby, z którymi miałem okazję pracować, pozostaną na długo w mojej pamięci.

Michał

PALACIO CHIADO

Palacio Chiado to restauracja, w której odbywamy nasze praktyki zawodowe. Restauracja ta znajduje się w 18-wiecznym pałacu, co czyni ją jeszcze bardziej oryginalną. Wnętrza restauracji są bogato zdobione obrazami, ornamentami oraz pozłacanymi rzeźbami.

Pracujemy w kuchni gdzie panuje bardzo profesjonalna ale i przyjazna atmosfera. Codziennie uczymy się czegoś nowego i bardzo chętnie spędzamy tam swój czas pracy. 

Uczymy się sporządzania potraw tradycyjnej kuchni portugalskiej, w tym wielu z owocami morza. Przygotowujemy pyszne przekąski, deski serów, szynek oraz uczymy się ich odpowiedniego serwowania.

Ania i Michał

Pracuję w dziale cukierniczym restauracji Palacio Chiado, gdzie również atmosfera jest wspaniała, pełna rodzinnego ciepła. Pracownicy cukierni chętnie dzielą się z mną swoją wiedzą, przez co mogę dalej rozwijać swoje umiejętności zawodowe.

Nasi portugalscy współpracownicy chętnie częstują nas przygotowanymi daniami i słodkościami. Mamy ogromną możliwość poznania kultury i smaków Portugalii. Szefowie restauracji są bardzo pomocni i chętni do współpracy.

Zuza

BENARD

Pastelaria Benard to piękna cukiernia z historią położona niedaleko placu Commrcio w Lizbonie. Założona w 1868 roku już od ponad 160 lat kontynuuje swoją tradycję ciesząc swoich klientów przeróżnymi wypiekami na słodko i słono. To właśnie w tym miejscu pod okiem swoich opiekunów pana Álvaro i szefa kuchni Manuela, odbywamy trzytygodniowy staż. Przemiła atmosfera i troska z jaką pracownicy Benard nas traktują sprawia, że  czujemy się jak w domu. Przepyszne śniadanie i obiad tylko pogłębiają te uczucia. Bernard ma świetnych nauczycieli, którzy z wielką pasją uczą nas portugalskiego. Nie brakuje tam również uczniów z ochotą uczących się polskich słówek. My z kolei pogłębiamy swoją wiedzę nie tylko o języku, ale przede wszystkim o tradycyjnych wypiekach Portugalii. Cukiernia znana jest ze swoich Croissantów oraz Pastéis de Nata, babeczek budyniowych z ciasta francuskiego, które  śnią się nam już po nocach. Tace pełne Croissantów opuszczają piec nieustannie przez cały dzień.

Julia i Kamila

VERSAILLES

Versailles to cukiernia z wieloletnią tradycją. Znajduje się ona w lizbońskiej dzielnicy odkrywców –  Belem. To właśnie tam mamy okazję odbywać 3-tygodniowy staż. Nasz dzień w pracy zaczyna się o godzinie 10.00. Już od samego rana panuje tam bardzo miła i przyjemna atmosfera. Zazwyczaj naszym pierwszym zadaniem jest sporządzanie croissantów lub ciasta francuskiego potrzebnego do ich wykonania. Następnie wszyscy wspólnie udajemy się na przerwę. Nasz przepyszny posiłek przygotowywany jest przez kucharzy pracujących w kuchni tuż obok. Przerwa zawsze mija w niesamowitej atmosferze. Po krótkim oderwaniu od pracy wracamy, aby kontynuować nasze zadania. Wtedy bardzo często sporządzamy pasteis de nata, które tuż po upieczeniu możemy degustować i cieszyć się ich cudownym smakiem. Zbliża się Wielkanoc, więc coraz częściej przygotowujemy świąteczne ciasta takie jak np. folar. Jest to babka z ciasta drożdżowego udekorowana ugotowanymi jajkami. Bardzo zdziwił nas fakt, że jajka te są nadal w skorupce. Gdy zaczynamy robić palmiers – bardzo popularne w portugali ciastka z ciasta francuskiego i cukru w kształcie serduszka, już wiemy że nadchodzi koniec naszej pracy. Po zakończonym dniu pomagamy w sprzątaniu i wracamy do hotelu. Praca w Versailles Belem jest fantastyczną przygodą. Ludzi, których tam poznałyśmy, nie zapomnimy do końca życia. a ich codzienny uśmiech i przyjaźń, którą nas obdarowali, zostanie w naszych sercach na zawsze.

Ania i Jagoda

CONFEITARIA IMPERIAL

Confeitaria Imperial jest to mała kawiarnia położona w centrum Lizbony na ulicy Av. Antońio Augusto de Aguar 27. Właśnie w tym miejscu odbywamy 3-tygodniowy staż.

W pierwszy dzień pracy zostałyśmy mile zaskoczone panującą tam rodzinną atmosferą. Poznałyśmy cudowne osoby,  Panią Célie (naszą szefową) oraz Edytę i Marylę, które codziennie uczą nas nowych rzeczy, m.in.: tynkowania i ozdabiania tortów, dekorowania eklerów i ptysi, sporządzania donatów, itp.

W kawiarni tej znajdziemy nie tylko słodkie wyroby, ale także równie pyszne dania obiadowe,  takie jak: lasagne, dania z dorsza, gulasz portugalski, hamburgery, frytki i wiele innych słonych przekąsek.

Osoby tam pracujące często sprawiają nam słodkie prezenty w postaci ciasteczek i tortów. Każdego dnia mamy także serwowane pyszne i obfite lunche. 

Podczas odbywania stażu nauczyłyśmy się sporządzania lokalnych wyrobów cukierniczych, takich jak: Pastéis de nata, Pao de Deus, Queijadas. Pani Célia codziennie uwiecznia na fotografiach wszystkie nasze sukcesy cukiernicze. Zostałyśmy również poproszone o wykonanie polskich słodkości. Sporządziłyśmy więc dobrze wszystkim znaną i lubianą kremówkę. Kremówka ta podbiła serca klientów kawiarni i bardzo szybko zniknęła ze sklepowej lady. Każdy dzień w pracy mija nam bardzo szybko i wesoło, na pewno długo będziemy wspominać dni spędzone razem z pracownikami tej kawiarni.

Julia i Wiktoria

CHIMARRAO EXPO

Nasz 3-tygodniowy staż oCHIMARRAO EXPONasz 3-tygodniowy staż odbywany w restauracji Chimarrao Expo. Restauracja serwuje potrawy  kuchni brazylijskiej, położona jest na terenie nowoczesnej dzielnicy Lizbony  Parque das Nações nad malowniczym brzegiem rzeki Tag. Restauracja już od pierwszego wejścia budziła w nas dobre emocje. Szef razem z pozostałymi pracownikami powitał nas bardzo ciepło. Codziennie sprawia, że czas płynie szybko i przyjemnie. Uczy nas i stawia przed nami nowe wyzwania. Dzień zaczynamy od przygotowania bufetu szwedzkiego, później przechodzimy do robienia przystawek i deserów. Nasz szef uczy nas kreatywności, pozwala nam według własnej inwencji twórczej układać bufet szwedzki oraz deski serów, a także  przygotowywać polskie potrawy. Od pierwszego dnia powtarza nam, że jesteśmy młodzi i zdolni i że mamy potencjał.

Emilka, Zosia i Dawid