Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

W myśl uchwały Sejmu RP z dnia 11 września 1998 roku, Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września. Tego dnia, a dokładniej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, powołano Służbę Zwycięstwu Polski, którą w 1940 r. przekształcono w Związek Walki Zbrojnej. Dwa lata później, zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza, w miejsce ZWZ powstała Armia Krajowa.

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, uczniowie ZSGH podczas lekcji historii obejrzeli film dokumentalny „Polskie Państwo Podziemne – Polskie drogi do Niepodległości” oraz przypomnieli sobie działalność wojenną patrona dra Józefa Aleksiewicza.

Dzisiaj 27 września wyrażamy nasze uznanie i wdzięczność twórcom, działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego oraz tym, którzy w trudnych warunkach, narażając swoje życie, walczyli o wolność. W tym ważnym dniu przedstawiciele społeczności szkolnej wybrali się z wizytą na cmentarz w Iwoniczu, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć poległych i otoczyć ich modlitwą.