Zasmakuj w Erasmusie i w naszym Gastronomiku


Gwar, ruch, entuzjazm i rywalizacja – dużo śmiechu, zabawy, ale też koncentracji, ambicji, chęci do opanowania nowych umiejętności – i to wszystko u nas w szkole, w każdej pracowni i klasie. Wielki tłum w białych koszulkach to nasi goście ze szkół podstawowych, dla których przygotowaliśmy wiele zadań. Jak zrobić czekoladowe serca, jak zamknąć kwiaty w galaretce, jak wyczarować kwiaty z warzyw, cóż to jest petiscos, tapas, albo tortilla, jak się dogadać w Portugalii, Hiszpanii czy Włoszech, czy ten syrop to wiśnia czy truskawka, czy naprawdę można malować na kawie i żonglować naczyniami, czy sauna fińska i turecka to to samo?
Te i wiele innych pytań i odpowiedzi na nie usłyszeliśmy podczas rywalizacji drużyn podczas gry edukacyjnej „Zasmakuj w Erasmusie” przygotowana przez Zespół projektowy – Agnieszka Kasprzyk-Sowa i Magdalena Jacek – w ramach Europejskiego tygodnia umiejętności zawodowych. 128 uczniów szkół podstawowych z Beska, Trześniowa, Lubatowej, Jaćmierza, Zarszyna, Bóbrki, Odrzykonia, Łęk Strzyżowskich, Malinówki, Wróblika Szlacheckiego, Korczyny, Starej Wsi i Jasła z wielkim entuzjazmem zmierzyło się z zadaniami branży gastronomicznej, hotelowej i turystycznej. Nie brakło też zadań sprawnościowych i rękodzieła. We wszystkich punktach kontrolnych swoją wiedzą, umiejętnościami i pomocą służyli starsi koledzy i koleżanki wraz z nauczycielami. Towarzyszący uczniom nauczyciele i dyrektorzy, a także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium, PCEN, mediów wzięli udział w prezentacji poświęconej programowi Erasmus+ barwnie opisującej korzyści, trudności i rezultaty jakie wiążą się z realizacją projektów unijnych.
W tle dynamicznych wydarzeń rozegrały się także dwa konkursy – cukierniczy dla uczniów naszej szkoły i plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Wszystkie prace konkursowe możecie podziwiać na naszym FB, tam też znajdziecie wyniki. Wydarzenia te były podsumowaniem projektu „Dobry staż – dobry start” program Erasmus+, w ramach którego 48 uczniów i 4 nauczycieli ukończyło staż zawodowy w Hiszpanii i Portugalii w latach 2020-2022.
Dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym w przygotowanie, prowadzenie i sprzątanie. Był to czas pełen wyzwań, emocji, satysfakcji – dzień, który zapamiętamy na długo.
Zespół projektowy Erasmus+