„3MAJ PO KRÓLEWSKU”

Z okazji zbliżającej się 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, najważniejszego aktu prawnego w historii Rzeczypospolitej, pierwszego tego typu w Europie i drugiego na świecie, młodzież ZSGH uczestniczyła w lekcjach królewskich związanych z tym doniosłym jubileuszem.

Rozpoczęliśmy kulinarnie, od zagadnienia „Obiady nie tylko czwartkowe”, szukając odpowiedzi na pytania: co jadano podczas słynnych obiadów czwartkowych? Bez czego Stanisław August nie wyobrażał sobie finału obiadu? Gdzie znajdowała się królewska cukiernia, w której powstawały wyśmienite pączki i faworki? O sekretach kulinarnej historii Zamku i przepisach kucharza monarchy, Paula Tremo.

A później odbyła się lekcja „Jak 3 maja powstał naród wolny” podczas, której uczniowie poznawali sytuację Rzeczypospolitej w 2. poł. XVIII wieku, próbowali odtworzyć proces historyczny, który doprowadził do ustanowienia Konstytucji 3 maja, a wszystko przy wykorzystaniu tekstów źródłowych i zadań w aplikacjach udostępnionych przez Zamek Królewski w Warszawie.

 

Życzymy wszystkim radosnego świętowania!