Szkolenie „Coaching zdrowia”

W dniach 2-5 marca 2021 r. odbyły się 2 edycje szkolenia „Coaching zdrowia” w ramach programu Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie szkoły partnerskiej z Presova . Ze względu na obecną sytuację epidemiczną uczniowie szkoły partnerskiej ze Słowacji uczestniczyli w zajęciach on-line.
Celem szkolenia było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczennic i uczniów z zakresu profilaktyki chorób dietozależnych oraz promocja zdrowia i zdrowego stylu życia.
W części teoretycznej uczestnicy poznali rolę żywienia w profilaktyce chorób żywieniowozależnych (nadwagi i otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy) oraz metody oceny stanu odżywienia człowieka.
Po przeprowadzonym wstępie teoretycznym uczestnicy szkolenia przystąpili do realizacji zadań praktycznych. Dokonywali pomiarów za pomocą analizatora składu ciała, pomiarów tkanki tłuszczowej za pomocą fałdomierza oraz interpretacji wyników.
Kolejnym elementem części praktycznej było sporządzanie niskokalorycznych potraw i napojów, m.in. smoothie z buraka, pasty z awokado, frytek z batata, deserów bez cukru słodzonych erytrytolem, itp.
Na koniec uczestnicy wzięli udział w treningu z trenerem personalnym w Studiu Treningu Personalnego „nowaja” w Krościenku Wyżnym, podczas którego dowiedzieli się o dużym znaczeniu aktywności fizycznej w profilaktyce chorób żywieniowozależnych.