„Spotkania z historią” – Dzień Sybiraka

Uczniowie „Gastronomika” zamierzają kontynuować cykl „Spotkań z historią” w ramach Festiwalu Historycznego. Planowane akcje mają uczcić zbliżające się rocznice i przybliżyć młodzieży trudną historię naszego kraju.

Dzień Sybiraka przypada 17 września  – w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Tego dnia w naszym kraju wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Aby uchronić ten fragment historii od zapomnienia i oddać hołd wszystkim ofiarom Sybiru,  w naszej szkole klasa  IV TŻb przygotowała krótki montaż słowno-muzyczny  przybliżający losy ludzi, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji.

Młodzież obejrzała również film z widowiska historyczno – teatralnego „Na nieludzką ziemię…”, które miało miejsce w Przemyślu, w 2010 roku. Inscenizacja odbywała się niemal w takiej samej scenerii i warunkach, jak prawdziwe wywózki. Zostały pokazane sceny aresztowań, zwożenia ludzi, ładowania do towarowych wagonów, odjazdu składów na Wschód. Wszystkie sceny opatrzone są odpowiednią muzyką i komentarzem lektora. Film z rekonstrukcji pokazał młodzieży tragizm obywateli Polski, którzy wbrew woli zostali deportowani.

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/IpwxxfpF1wU” alignment=”center” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=””][/fusion_youtube]