W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się okazją do kolejnego spotkania z historią w ramach Festiwalu Historycznego, tym razem historią najnowszą. Z uczniami naszej szkoły spotkali się dr Paweł Fornal z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz pani Sabina Szklarska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.

Pan Paweł Fornal wygłosił prelekcję połączoną z prezentacją na temat: „Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Krośnie w latach 1944-1956. Struktura, kierownicy, działalność, areszt śledczy, zabici i aresztowani Żołnierze Niezłomni”. Lekcja miała wymiar lokalny, młodzież dowiedziała się jak funkcjonował Powiatowy Urząd  Bezpieczeństwa Publicznego w Krośnie, poznała sylwetki osób kierujących tą jednostką oraz więzionych w tym miejscu żołnierzy AK z terenu powiatu krośnieńskiego, a nawet gminy Iwonicz-Zdrój. Na zdjęciach uczniowie zobaczyli piwnice pozostałe po PUBP – miejsca torturowania i przetrzymywania ofiar UB, także Polaków związanych z podziemiem antykomunistycznym.

Pani Sabina Szklarska zaprezentowała Żołnierzy Wyklętych w literaturze i zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie oraz przedstawiła projekt e-usługi. Zachęciła młodzież naszej szkoły do skorzystania z nowatorskich e-usług, dzięki którym czytelnicy mogą m.in. zdalnie wypożyczać i zwracać książki,  internetowo zamawiać skany, kserokopie itp.