Lekcja historii na szlaku…

W „Gastronomiku” rusza festiwal historyczny, który ma na celu rozwijanie pasji naszych uczniów. „Spotkania z historią”, bo taką nosi nazwę, mają uczcić zbliżające się rocznice i przybliżyć młodzieży trudną historię naszego kraju.

Lekcja historii na szlaku…

Trochę historii…

Beskidzka Trasa Kurierska „JAGA-KORA”, to zrekonstruowany szlak kurierski Komendy Głównej ZWZ AK, prowadzący przez teren Beskidu Niskiego. Jest to jedna z kilku tras kurierskich na terenie Podkarpacia. Podczas II wojny światowej, szlakiem przez „zieloną granicę”, przeprawiali się zarówno uciekinierzy z kraju zagrożeni hitlerowskimi prześladowaniami, jak też ochotnicy polskich oddziałów zbrojnych na obczyźnie. W tych ryzykownych i trudnych, ale bardzo istotnych dla Polskiego Państwa Podziemnego akcjach, uczestniczyło wielu ofiarnych ludzi: kurierów, emisariuszy, przewodników oraz mieszkańców pogranicza, których domy i przygotowywane skrupulatnie kryjówki służyły jako punkty etapowe podejmowanych przedsięwzięć. Tę właśnie trasę przemierzał słynny kurier beskidzki – Jan Łożański, pseudonim „Orzeł” i „Jan Madejski”.

Postscriptum

Rajd zorganizowany przez Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej we współpracy z Samorządem Uczniowskim był wyrazem hołdu złożonego kurierom beskidzkim w tym wyjątkowym czasie, jakim jest 78. rocznica rozkazu Naczelnego Wodza o przekształceniu ZWZ w AK. Trud wędrówki i zimowe warunki nie przeszkodziły uczniom „Gastronomika” w osiągnięciu celu, jakim było dotarcie do pomnika Beskidzkich Kurierów oraz pomnika poświęconego pamięci pomordowanych przez UPA WOP-istów w Jasielu.

Serdecznie zapraszamy młodzież ZSGH do udziału w kolejnych akcjach festiwalowych.