Malaga

W marcu 16 uczniów z naszej szkoły dzięki programowi POWER miało okazję spędzić 28 dni w Hiszpanii, w regionie Andaluzja. W samej Maladze, mieście pięknym i pełnym atrakcji byliśmy wielokrotnie. Jednym z najciekawszych zabytków jest katedra nazywana jednoręką ponieważ posiada tylko jedną wieżę. Wybudowana jest w stylu renesansowym na miejscu dawnego meczetu. Niektórzy z nas mieli okazje być tam na mszy. Braliśmy udział w grze terenowej poznając ulice Malagi, w tym trasę Picassa. Na placu de la Merced znajduje się pomnik Picassa wykonany z brązu. W Maladze znajduje się również jego muzeum z ponad 230 dziełami –  obrazami, rzeźbami i ceramiką.

Po zakończeniu gry mieliśmy okazje wejść na punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na przepiękna Malagę, widzieliśmy też arenę walki byków la Malagueta, w której mieści się ponad 9 tys. widzów. W Maladze korridy odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia, podczas sierpniowego festynu Feria de Malaga oraz we wrześniu. Odwiedziliśmy również Mercado de Atarazanas. To najstarsze targowisko w mieście, które powstało w XIV wieku. Jest nie tylko imponujące architektonicznie, ale zachwyca też przepychem. Można tu kupić rękodzieło oraz tradycyjne produkty tego regionu – ryby i owoce morza, oliwki i oliwę, a także słynne słodkie wino z Malagi.

W czasie stażu braliśmy udział w 2-dniowym kursie tradycyjnej hiszpańskiej kuchni. Pierwszego dnia przygotowaliśmy przeróżne tapas pod  nadzorem sympatycznej właścicielki „Laboratorio de sabores”. Tapas czyli niewielkie przekąski podawane zazwyczaj do napojów w barach Hiszpanii. Są podawane zarówno na zimno jaki i na ciepło.  Nasze tapasy to tartar de salchichon de Malaga, czyli tatar z kiełbasy, tortilla de patatas, solomillo con pimiento de piquillo z oryginalną przyprawą chimichurri oraz gambas al pil-pil czyli krewetki na ostro. Drugiego dnia robiliśmy 4 rodzaje paelli. Dwie z owocami morza: krewetkami, kalmarami i małżami, pierwsza typowo z ryżem a druga z makaronem czyli fideua. Nauczyliśmy się również robić paellę z kurczakiem oraz wegetariańską z grzybami oraz białymi i fioletowymi marchewkami. W trakcie kursu wiele się nauczyliśmy, poznaliśmy wiele nowych przypraw i produktów, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień.