Projekty UE
PODSUMOWANIE IV ETAPU PROJEKTU „PODRÓŻE ZE SMAKIEM/TASTY TRAVELS” REALIZOWANEGO W ZSGH W IWONICZU-ZDROJU W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+ FINANSOWANEGO Z FUNDUSZY UNII EUROPEJSKIEJ
Uczniowie oraz nauczyciele, którzy przebywali na 4-tygodniowym stażu zawodowym w Hiszpanii, w kulinarnej stolicy tego kraju, Walencji, zaprosili gości na wspólne przyrządzanie sztandarowych potraw kuchni hiszpańskiej autonomicznego regionu Walencja. Mówiąc inaczej: podczas 4-ro godzinnych warsztatów kulinarnych , które odbyły się we wtorek 31 maja 2016 r., gotowali wspólnie walenckie potrawy pod wdzięcznymi nazwami paella(wym. pa-e-ja), fideua(wym. fi-de-ła) i tortilla(wym. tor-ti-ja), podgryzając różnorodne tapas, degustując hiszpańskie słodkości przy filiżance cafe solo lub szklance schłodzonej aqua de naranja con limon (a-kła-de-na-ran-cha-kon-li-mon) i przy akompaniamencie muzyki hiszpańskiej.
Czyli co właściwie gotowali? Wyjaśnienie znajdziecie na końcu tego artykułu w przepisach potraw tworzonych na warsztatach. Nasza szkolna stołówka serwowała typowy hiszpański obiad dla obecnych w szkole i pracy, czyli wszystkich uczniów i pracowników.
Degustacja potraw odbywała się i w trakcie i po skończonym gotowaniu. Furorę robiły kolorowe malutkie tapas zapełniające każdą wolna przestrzeń na stole, przy którym pojawiało się wielu gości o podniebieniach ciekawych nowych wrażeń, spragnionych opowieści z „Podróży ze smakiem”. Oczywiście chcieli też zobaczyć, jak poradzili sobie nasi nauczyciele, którzy tym razem zamienili się rolami z uczniami. To nasi stażyści z Walencji byli instruktorami na każdym stanowisku i starali się przekazać część zdobytego w Hiszpanii doświadczenia kulinarno-kulturowego.
Było gwarno i radośnie, czyli tak jak jest w kuchni w hiszpańskich domach i restauracjach. Jedzenie w Hiszpanii jest jednym z głównych elementów filozofii życiowej, daje siłę, ale też radość tworzenia i przebywania z innymi ludźmi podczas całego procesu tworzenia. Jeśli udało nam się choć trochę odtworzyć tą ciepłą atmosferę, to osiągnęliśmy nasz cel.
Po zjedzeniu i porządkach nastąpiło podsumowanie tej części projektu połączone z rozdaniem certyfikatów potwierdzających udział w zawodowym stażu zagranicznym i ukończenie kursu kuchni hiszpańskiej.
http://zsgh.pl/szkola/index.php?option=com_content&view=article&id=2728:tapas-paella-fideua-i-tortilla-czyli-co-jedza-hiszpanie&catid=132:erasmus-aktualnosci&Itemid=1113#sigProId4357e67cb0
Fideua wegetariańska
Normatyw na 4 porcje
½ bakłażana
½ cukinii
1 papryka zielona
½ papryki czerwonej
½ cebuli
100 g bobu
100 g fasolki szparagowej płaskiej
1 pomidor
250 g makaronu fideua
oliwa z oliwek ok.100 ml
przyprawy: słodka papryka, szafran
Cebulę pokroić w drobną kostkę, cukinię i bakłażana w kostkę 1x1 cm, paprykę w paski, pomidora zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
Oliwę rozgrzać, dodać cebulę, podsmażyć. Następnie dodać paprykę, cukinię i bakłażana, smażyć. Dodać fasolkę i bób, następnie starte pomidory, słodką paprykę i wodę w takiej ilości, aby warzywa pływały, dodać szafran i podgrzewać. Następnie dodać makaron, wymieszać i gotować do miękkości.
Tortilla espanola
Normatyw na 4 porcje
500 g ziemniaków
6 jaj
150 ml oliwy
2 cebule
natka pietruszki
sól
Ziemniaki obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki. Cebulę obrać i pokroić w piórka.
Oliwę rozgrzać na patelni, dodać ziemniaki i cebulę, posolić, smażyć ok.10 minut. Kiedy ziemniaki będą rumiane, przełożyć do miski, odsączając z nadmiaru tłuszczu.
Jajka rozbić w misce z odrobiną soli, dodać ziemniaki z cebulą, pietruszkę i dobrze wymieszać.
Na czystej patelni rozgrzać oliwę i przelać wymieszana masę z miski. Smażyć na niewielkim ogniu. Od czasu do czasu poruszać patelnią w przód i w tył.
Gdy przysmaży się z jednej strony, przewrócić na drugą (przykryć patelnię talerzem, odwrócić i następnie zsunąć z talerza znów na patelnię) i smażyć do zrumienienia ok. 3-5 minut.
Gotową tortillę pokroić na trójkąty.
Paella valenciana
Normatyw na 4 porcje
- 400 g ryżu do paelli np. bomba lub, jako zamiennik, do rissotto, np. arborio
- 500 g mięsa kurczaka (różne elementy, jak piersi, nóżki itd)
- 200 g zielonej fasolki szparagowej, pokrojonej na kawałki 3 cm (może być też mrożona)
- 100 g białej fasoli z puszki
- 400 g pomidorów
- 200 ml oliwy
- szczypta szafranu
- 1 łyżeczka mielonej papryki
- kilka gałązek rozmarynu
- sól do smaku
Przygotowanie:
1. Pokrój mięso z kurczaka w kostkę. Rozgrzej oliwę na patelni. Wrzuć mięso na patelnię. Obsmażaj mięso na wolnym ogniu ze wszystkich stron do zrumienienia.
2. Przesuń mięso na brzegi patelni i wrzuć na środek zieloną fasolkę i pomidory. Smaż, aż z pomidorów odparuje nadmiar płynu. W tym czasie wsyp szafran do kubeczka i zalej 1/4 szklanki wrzątku. Odstaw do naciągnięcia.
3. Wymieszaj wszystko na patelni, dodaj białą fasolę, paprykę oraz miksturę z szafranem. Wlej ok. 1,5 l. wody. Wrzuć rozmaryn, wszystko wymieszaj, spróbuj i dopraw solą do smaku. Powinno być dobrze doprawione, gdyż to nadaje smak potrawie.
4. Doprowadź wszystko do wrzenia i zmniejsz ogień do małego. Gotuj przez ok. 30 minut, jeżeli płyn za bardzo odparuje, uzupełnij gorącą wodą. Następnie dodaj ryż.
5. Gotuj ryż ok. 18-20 minut. Pamiętaj, że zgodnie z tradycyjną metodą przygotowania nie wolno paelli mieszać od chwili dosypania ryżu. Dzięki temu możemy uzyskać socarrat - chrupiącą skorupkę na spodzie potrawy. Jeżeli nasza patelnia jest większa od palnika, należy co dwie minuty obracać patelnią, tak aby różne jej części mogły się nagrzewać. Ryż przez pierwsze 10-12 minut gotujemy na średnim-dużym ogniu, a przez kolejne 5-10 minut na małym. Ryż powinien być al dente, jednocześnie uważamy, aby się nie przypalił. Powinien wchłonąć cały płyn.
6. Na koniec zdejmij paellię z ognia, przykryj folią aluminiową i odstaw na 5 minut do przesuszenia. Postaw gotową paellę na środek stołu. Zgodnie z tradycją należy jeść ją prosto z patelni.
Ciasto bakaliowo-czekoladowe
6 jaj
250 g cukru
250 g masła
250 g mąki pszennej
20 g proszku do pieczenia
80-100 g czekolady (pokrojonej w drobną kostkę)
80-100 g bakalii (orzechy połamane, rodzynki)
Jajka ubić z cukrem, wlewać stopniowo roztopione masło, następnie dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, oprószone bakalie, czekoladę i dokładnie wymieszać.
Zamiast bakalii można dodać jabłka z cynamonem. Ciasto przelać do dwóch keksówek.
Piec w temp. 1800C przez 45 minut.
Hiszpańskie ciasto czekoladowe
6 jaj
200 g cukru
500 g czekolady gorzkiej
250 g masła
100 g mąki
100 g orzechów włoskich
Masło roztopić razem z czekoladą w kąpieli wodnej. Jajka ubić z cukrem, dodać stopioną letnią czekoladę z masłem, następnie mąkę i połamane orzechy. Całość dokładnie wymieszać i ciasto przelać do dwóch keksówek.
Piec w temp. 1800C przez 25-30 minut.