prawadziecka00920 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać. (źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-z-okazji-ogolnopolskiego-dnia-praw-dziecka-20-listopada)

W związku z powyższym w internacie młodzież uczestniczyła w zajęciach dotyczących praw i obowiązków dziecka, ucznia i wychowanka. Przygotowała plakaty przedstawiające w sposób symboliczny np. prawo do życia, do nauki oraz brała udział w debacie, która odbyła się 25 listopada na podsumowanie obchodów. Debatę prowadzili Zuzia Giergowska i Wojtek Marek. Podczas spotkania pani Agnieszka Masłyk, pokazując slajdy przypomniała to, o czym była mowa podczas wcześniejszych spotkań w grupach. Każda grupa prezentowała również swój plakat oraz miała możliwość podyskutowania. W dyskusji brali udział zaproszeni goście. Swą obecnością zaszczycił nas pan dyrektor Jan Barsznica oraz pani kierownik Halina Józefczyk – Habrat. Debata odbyła się wokół następujących zagadnień:

  1. Wszyscy musimy przestrzegać norm, gdyż konsekwencje ich nieprzestrzegania niosą ze sobą pewne sankcje. Normy obowiązują również dzieci i młodzież. Dotyczą np. odpowiedniego zachowania w domu, w szkole, wobec rówieśników i dorosłych. Jakie – Państwa zdaniem – sankcje można zastosować w przypadku naruszenia norm postępowania, tak aby były one skuteczne, a równocześnie nie naruszały praw dziecka?
  2. Chętniej mówimy zwykle o swoich prawach, mniej chętnie – o obowiązkach. Wiemy jednak, że należy je wykonywać. Również dzieci – na miarę swoich możliwości – muszą się do nich przyzwyczajać. Czy jednak karą za ich zaniedbywanie może być pozbawienie praw? Czy posiadanie określonych praw jest nagrodą za wypełnianie obowiązków, czy jest niezależne od nich?
  3. Dużo mówi się o przestrzeganiu praw dziecka, a jednak widzimy chociażby w telewizji w ostatnim czasie, że wielokrotnie prawa dziecka są łamane np. dzieci często są umieszczane w placówkach opiekuńczych w związku z ubóstwem, niezaradnością życiową rodziców. Czy jest jakiś sposób, aby temu zjawisku zapobiec?

Dyskusja była bardzo ożywiona, gdyż głos zabierali nie tylko goście, ale również młodzież.

Wniosek: Musimy pamiętać, że oprócz praw mamy również obowiązki i dopiero uwzględnienie w życiu jednych i drugich pozwoli nam wyrosnąć na odpowiedzialnych i szczęśliwych ludzi.

Sabina Turczyn i Wojtek Marek uświetnili spotkanie, śpiewając piosenki: „Tato nie pij” zespołu Ich Troje oraz „Będziemy dziećmi” – Zeusa.

Na koniec zaprezentowany został „Apel Twojego Dziecka” według Janusza Korczaka.

Aktualności

Czas karnawału w tym roku wyjątkowo długi i obfitujący w różne karnawałowe zabawy. Tym razem uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wraz z wychowawcami panią Dorotą Dołęgowską i Gabrielą Reng uczestniczyli w balu zorganizowanym przez Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie. Zabawa odbyła się 7 lutego w restauracji Jaś Wędrowniczek.

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820