20 marca w sposób szczególny wpisał się w karty historii naszej szkoły. W tym dniu miało miejsce powstanie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się w kinie „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju

 

Zaszczycili nas swoja obecnością: Jan Juszczak-Starosta Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Guzik-Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego, Teresa Kuźniar-Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Krośnieńskiego, radni powiatu krośnieńskiego:  Stanisław Kenar, Marek Bliżycki i Dorota Tomasiewicz, Paweł Pernal-Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój, Bartłomiej Bykowski-dyrektor GOK w Iwoniczu-Zdroju,  przedstawiciel IPN w Rzeszowie, dyrektor Muzeum Historycznego-Pałac w Dukli, przedstawiciel Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, dyrektorzy, opiekunowie i członkowie Szkolnych Klubów Historycznych powiatu krośnieńskiego. Gośćmi honorowymi byli: Pan Andrzej Wojciechowski z Warszawy, Pan Aleksander Roman ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Pan Czesław Nowak-koordynator Szkolnych Klubów Historycznych.

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. Tymi słowami Pan Dyrektor Jan Barsznica zainaugurował uroczystość zawiązania Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w naszej szkole. Podkreślił również, że takie przedsięwzięcia sprawią, że nie staniemy się „jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” i nie utracimy sumienia, a słowa Józefa Piłsudskiego i Zbigniewa Herberta będą trwałe.
Pan Dyrektor, witając liczne grono wyjątkowych gości, wyraził duże zadowolenie, że szkoła, którą kieruje, wpisuje się w oddolny nurt popularyzacji historii. 

Interesującą charakterystykę historii powstania Polskiego Państwa Podziemnego przybliżył wszystkim Robert Chowaniec - Specjalista Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

 

  

W rolę konferansjerów wcielili się  uczniowie:  Radosław Skwara (kl. III TKE) oraz Sylwester Szpojnarowicz (kl. I TŻ), którzy w sposób profesjonalny poprowadzili uroczystość.

Młodzież naszej szkoły przygotowała wymowny program artystyczny, w którym połączyła tematykę uroczystości ze scenografią spektaklu.

Część artystyczną rozpoczęła uczennica Natalia Niedziela (kl. III) piosenką „DREAM A LITTLE DREAM OF ME” – Elli Filgerard, wprowadzając publiczność w klimat lat wojennych w restauracji „Zdrojowa”. 

Program artystyczny przedstawiający historię Iwonicza w czasie okupacji miał formę wywiadu. W aktorskiej osłonie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Magdalenę Borkowską, która fantastycznie wcieliła się w postać osoby działającej w iwonickiej placówce ruchu oporu oraz Magdalenę Baran jako dziennikarkę.

Niezapomnianych wrażeń i emocji dostarczył występ uczniów w składzie: Mateusz Bolek, Daniel Kustra, Aleksander Kafel, Karol Ziomek, Piotr Szarek, Tomasz Górski, którzy piosenką „HEJ CHŁOPCY BAGNET NA BROŃ” wyśpiewali gromkie brawa.

 

Trio wykonawców:  Natalia Niedziela, Katarzyna Cygan i Tomasz Górski, w odważnej, współczesnej odsłonie, zaprezentowało utwór „QVO VADIS POLONIA”?

 

Uczeń kl. III TKE Karol Ziomek i zespół  „Branża” z Lubatowej uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych piosenką zespołu DE PRESS „Wilki”.

Publiczność wsłuchana w słowa Apelu Pamięci, w głębokiej ciszy, z wielkim szacunkiem oddała hołd tym, którzy złożyli daninę krwi i męczeństwa na ołtarzu wolności.

Pan Andrzej Wojciechowski, syn powstańca warszawskiego, przybliżył nam sylwetkę swojego teścia por. Zbigniewa Cerkowniaka ps. „Boruta”, dowódcy oddziału partyzanckiego OP-15, który bronił Rzeczypospolitej Iwonickiej przed Niemcami. Należy zaznaczyć, że por. Cerkowniak zginął w Iwoniczu przy neutralizacji kolejnej miny na drodze do Klimkówki.

 

Kilka słów do publiczności skierował Pan Aleksander Roman - Wiceprezes Zarządu Okręgu Krosno Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który zaapelował do młodzieży o pielęgnowanie historii narodu polskiego. Na długo zapadnie w naszej pamięci wzruszający wiersz w wykonaniu Pana Romana,  przybliżający tragiczne chwile okresu okupacji.

Pan Czesław Nowak,  koordynator Szkolnych Klubów Historycznych w imieniu Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przedstawił Zarząd Klubu oraz przekazał  statut i logo Klubu Historycznego przy ZSGH w Iwoniczu-Zdroju. Ponadto wręczył zarządowi legitymacje członkowskie  i odznaczenia.

  

Pan Jan Juszczak - Starosta Powiatu Krośnieńskiego, w swoim podsumowaniu uroczystości, podziękował młodzieży za obecność, za pogłębianie wiedzy o historii naszej Ojczyzny. Podkreślił również rolę jaką odegrali Żołnierze Wyklęci w historii naszego kraju, mimo iż na wiele lat byli wymazani z kart historii.

 

Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Jan Barsznica podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do obejrzenia wystawy  pt. ”Polskie Państwo Podziemne na Podkarpaciu” oraz na poczęstunek.

Wielkie słowa uznania kierujemy do uczennic, które urozmaiciły naszą uroczystość pięknymi  wierszami. Należą do nich: Kinga Gazda, Angelika Lągawa, Marlena Urbańska, Anna Deryniowska, Magdalena Boczar.
Całość uroczystości przygotowały Panie: Renata Wojnowska-Rygiel i Lidia Jakieła, które składają serdeczne podziękowania za pomoc Paniom: Jolancie Sałata, Magdalenie Jacek, Joannie Kasińskiej, Agnieszce Kasprzyk-Sowa.

 

Aktualności

Czas karnawału w tym roku wyjątkowo długi i obfitujący w różne karnawałowe zabawy. Tym razem uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wraz z wychowawcami panią Dorotą Dołęgowską i Gabrielą Reng uczestniczyli w balu zorganizowanym przez Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie. Zabawa odbyła się 7 lutego w restauracji Jaś Wędrowniczek.

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820