zd 01    Uczniowie naszej szkoły w konkursie barmana i kucharza po raz kolejny zanotowali sukcesy w XIX Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych w Krakowie. Tematem konkursu było ,,Na królewskim stole’’. W zawodzie kucharz każdy uczestnik miał wykonać dwie potrawy: -zakąskę zimną zaprojektowaną przez siebie oraz danie przygotowane z obowiązkowym użyciem polędwiczki wieprzowej, kaszy oraz  warzywa z grupy kapustnych. Potrawy miały być projektowane zgodnie z tematem konkursu. Czas na wykonanie potraw wynosił 180 minut.  Uczestnik konkursu miał wydać zakąskę zimną w ilości: 2 porcje oraz co najmniej 8 porcji w naczyniu wieloporcjowym oraz danie obowiązkowe w ilości 2 porcje. Poza niełatwymi zmaganiami nasi uczniowie okazali się mistrzami rywalizując z 33 kucharzami.

Adrianna Jurczak uczennica z klasy III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdobyła I miejsce przygotowując ,,Comber z sarny w naturalnej koronce z musem z bobu podany z kandyzowaną marchewką sosem kurkowym” oraz ,,Polędwiczkę z musem drobiowo-grzybowym w wiórkach marchwiowych z sosem rodzynkowym podana z placuszkami z kaszy jaglanej w asyście kapusty aromatyzowanej”. Natomiast Wojciech Marek uczeń z III klasy technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdobył III miejsce sporządzając ,,Przepiórkę nadziewaną musem drobiowo-kasztanowym z pistacjami z sosem na bazie krupniku w asyście puree z groszku” oraz ,,Polędwiczkę w piórkach z sosem serowo-pietruszkowym w towarzystwie sufletu ziemniaczano-borowikowego podana na kapuście z kaszą gryczaną”. Cenne dla jury było nie tylko to, że potrawy były królewskie, niebanalne, urzekające swą oryginalnością i śmiałością połączeń - estetycznie podane stały się kulinarną poezją nie tylko dla ciała ale i dla duszy. Oceniało profesjonalne jury, które z ogromną dokładnością obserwowało i oceniało rywalizującą młodzież. W jury zasiedli cenieni szefowie kuchni hoteli oraz kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy, natomiast przewodniczył Zbigniew Kurleto - Mistrz kucharski.
Zamierzeniem organizatorów było, aby swoim zasięgiem konkurs obejmował nie tylko teren Małopolski, ale z odległych miejsc Polski, jak również  z zagranicy, między innymi z Niemiec, Słowacji, Francji, Gruzji oraz z Chin. Uczniów do konkursu w zawodzie kucharz przygotowały pani Wioletta Aszklar  oraz pani Katarzyna Jurasz-Świerczek.
W konkursie w zawodzie barman reprezentował naszą szkołę uczeń klasy II  technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych -  Daniel Cwynar. Uczeń zanotował bardzo udany debiut zajmując III miejsce, rywalizując z 15 uczestnikami konkursu. Przygotował drinka o nazwie „Królewski kaprys”, który urzekł jury swoją dekoracją, smakiem oraz bezbłędną techniką wykonania. Ucznia do konkursu barmańskiego przygotowała pani Irena Ząbkiewicz.
Należy dodać, że wszyscy uczniowie z naszej szkoły startujący w tym konkursie  stanęli na podium.
Serdecznie gratulujemy uczniom sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć.

Aktualności

Czas karnawału w tym roku wyjątkowo długi i obfitujący w różne karnawałowe zabawy. Tym razem uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wraz z wychowawcami panią Dorotą Dołęgowską i Gabrielą Reng uczestniczyli w balu zorganizowanym przez Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie. Zabawa odbyła się 7 lutego w restauracji Jaś Wędrowniczek.

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820