Erasmus + - Aktualności

logo erasmus plus

 

Kurs języka włoskiego, nauka słówek, spotkanie integracyjne, pakowanie…a wszystko po to, by 30 sierpnia, o wcale nie wakacyjnej porze, móc wyruszyć w kierunku Włoch. Rozpoczniemy rok szkolny nie w murach "Gastronomika" lecz w hotelach i restauracjach Bolonii, gdzie pod okiem fachowców będziemy zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności. W czasie czterech tygodni mamy nadzieję poznać nie tylko tajniki kuchni włoskiej, ale także urokliwe zakątki włoskich miast.  O wszystkim, czego się nauczymy i co zobaczymy, powiadomimy Was niezwłocznie! Trzymajcie za nas kciuki! 

Read more

logo erasmus plusJeśli jeszcze nie zdążyliście złożyć wniosku

o wyjazd na staż

do słonecznej Hiszpanii lub do pięknych Włoch,

przedłużamy rekrutację do 20 marca 2015 r.

Z A P R A S Z A M Y !!!

Chcąc wyruszyć w "Podróże ze smakiem" trzeba się odpowiednio przygotować. Jednym z wymagań stawianych naszym stażystom przez zagranicznych pracodawców jest wypełnienie i przesłanie CV według wzoru uznawanego przez wszystkie kraje europejskie. Dokument ten pozwala na ujednolicenie informacji o potencjalnym pracowniku. Informacji i bezpłatnej pomocy w tworzeniu tego dokumentu udziela portal http://europass.org.pl/

CV powinno być wypełnione w języku polskim i angielskim. Zachęcamy do stworzenia takiego dokumentu we własnym zakresie. Tu znajdziecie oba wzory http://europass.org.pl/dokumenty/curriculum-vitae/  Uczniowie zakwalifikowani na staż we Włoszech w 2014 przesyłają na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. CV po polsku w czwartek, 04.09.2014, a po angielsku w piątek 05.09.2014.

Read more

logo erasmus plusJuż w poniedziałek, 2 marca 2015, rozpoczynamy rekrutację na dwa kolejne wyjazdy na staż zawodowy w ramach projektu Erasmus+. Jeżeli chcesz znaleźć się w grupie spędzającej lipiec w słonecznej Walencji lub wrzesień w klimatycznej Bolonii, zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi projektu „Podróże ze smakiem / Tasty travels", znajdującymi się w gablocie obok sekretariatu oraz w zakładce Erasmus+.  
Formularze zgłoszeniowe do projektu będzie można wybrać w sekretariacie.
Nie zapomnijcie o wypełnieniu i podpisaniu wszystkich części zgłoszenia.
Rekrutacja potrwa do 13 marca 2015.

r004Celem stażu było doskonalenie zawodowe uczniów - przyszłych pracowników nowoczesnej gastronomii i hotelarstwa, a także porównanie własnych wiadomości i umiejętności z wymogami, jakie stawia europejski rynek pracy. Uczestnicy stażu zapoznali się z oryginalną kuchnią oraz metodami pracy w Hiszpanii oraz pogłębili swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenia związane z kształceniem w zawodzie.

Read more

P1190690GRUPA HISZPAŃSKA

wyjeżdżająca na staż zawodowy integrowała się we wtorek, 16 czerwca w internacie. Zajęcia odbyły się w bardzo miłej atmosferze dzięki naszej nieocenionej pani pedagog :). Dużo się o sobie dowiedzieliśmy, wiemy jakie są nasze mocne strony (kto wyznacza azymut i dzięki komu nie zgubimy się w mieście :))) i na kogo będziemy mogli liczyć w stresujących sytuacjach, których w czasie 4-tygodniowego pobytu w Walencji na pewno nie zabraknie.

Read more

Aktualności

   11 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie odbył się etap okręgowy XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W zmaganiach wzięło udział 50 uczniów szkół ponadgimazjalnych województwa podkarpackiego, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Jaślar z klasy III oraz Andżelika Pudlik z klasy II w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, które ...

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820