Wydarzenia - Aktualności

Jak zorganizować ekskluzywne przyjęcie czy bankiet okolicznościowy na wysokim poziomie? Czy łatwo zaplanować wytworne menu, aby koszty przyjęcia nie były zbyt wysokie dla organizatora? Właśnie takie zagadnienia były omawiane na szkoleniu prowadzonym przez pana Jacka Świerka z Podkarpackiej Akademii Kulinarnej, w którym uczestniczyli nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Warsztaty rozpoczęły się od planowania i kalkulowania potraw bankietowych. Podczas organizowania bankietu  należy wykazać się pomysłowością, aby stoły „uginały się”  od pełnych półmisków, wykwintnych przekąsek bankietowych, które niekoniecznie będą szokować swoim kosztem. Kluczem okazuje się ciekawy pomysł na wyśmienite potrawy, które swoim smakiem i wyglądem zaskoczą nawet bardzo wybrednych gości.

Read more

ZSGH organizuje kolejną edycję szkolnego konkursu „Najlepszy uczeń w zawodzie” dla uczniów naszej szkoły.

Motto konkursu brzmi: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Zmagania konkursowe odbędą się w następujących kategoriach:

• HOTELARZ • CUKIERNIK • KUCHARZ • KELNER • BARMAN • BARISTA • CARVING

   Tegoroczna edycja konkursu składa się z dwóch etapów - teoretycznego i praktycznego. Część teoretyczna konkursu zostanie przeprowadzona w formie testu sprawdzającego wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych stosownie do wybranej kategorii. Etap teoretyczny odbędzie się w dniach od 8 do 12 grudnia 2014 r. Do drugiego etapu, obejmującego wykonanie zadań praktycznych, awansują uczniowie, którzy uzyskają najwyższe wyniki z testu. Lista zakwalifikowanych uczniów do finału zostanie opublikowana 19 grudnia 2014r.  Finał konkursu – etap praktyczny w poszczególnych kategoriach zostanie rozegrany w dniach 28 i 29 stycznia 2015 r.. wg ustalonego regulaminu. Ogłoszenie wyników dla poszczególnych kategorii odbędzie się podczas gali finałowej 29 stycznia 2015 r. w ZSGH.

Read more

Z inicjatywy Szkolnego Kółka Hotelarskiego w dniu 25 listopada zorganizowana została praktyczna lekcja hotelarstwa dla hotelarzy oraz klasy I THKŻ. Mimo piętrzących się przeszkód: matura, śnieg, na który nie wszyscy byli przygotowani, udało nam się wyjechać z Iwonicza-Zdroju o godz. 9:45. Celem naszej wycieczki była Krynica-Zdrój, gdzie zatrzymał się czas i gdzie ponad 100 lat temu powstał pensjonat „Patria”, należący do Jana Kiepury. Droga przebiegała w zimowej atmosferze, maturzystki przysypiały a uczniowie klas młodszych pełni energii opowiadali o historii i atrakcjach Krynicy-Zdroju.

Read more

20 listopada w sali obsługi konsumenta uczniowie klasy IV technikum w zawodzie kelner prezentowali swoje wiadomości i umiejętności dotyczące sporządzania i podawania napojów  bezalkoholowych i alkoholowych, zimnych i gorących. Zajęcia zorganizowano dla grupy uczniów klasy III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

W trakcie lekcji pokazowej czwartoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat pochodzenia i parzenia kawy i herbaty  oraz sporządzania napojów mieszanych,  wprowadzając młodszych kolegów i koleżanki  w tajniki trudnej sztuki baristycznej i barmańskiej. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna – sporządzanie kawy oraz drinków bezalkoholowych. Ciekawym doznaniem sensorycznym  był niepowtarzalny zapach kawy zielonej oraz wielu  prezentowanych rodzajów herbat, które uczniowie mieli okazję zobaczyć. 

"Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas"

                                                           Flora Edwards

 Dołącz do akcji Szlachetna Paczka!!!

Podziel się tym, czym możesz: żywnością, środkami czystości, przyborami szkolnymi, zabawkami, książkami/bajkami...

Termin składania darów: od teraz do 10 grudnia

Miejsce: pokój 114 w internacie

Szczegółowych informacji udzielają panie: Jolanta Krukar i Urszula Ruszała 

Radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia,

przepełnionych miłością i rodzinnym ciepłem domu

oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, sukcesów w życiu

zawodowym i  osobistym

życzy w imieniu całej społeczności szkolnej iwonickiego Gastronomika

Redakcja

Aktualności

   11 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie odbył się etap okręgowy XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W zmaganiach wzięło udział 50 uczniów szkół ponadgimazjalnych województwa podkarpackiego, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Jaślar z klasy III oraz Andżelika Pudlik z klasy II w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, które ...

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820