krew1

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły oddają honorowo krew, która jest niezastąpionym lekiem ratującym ludzkie życie. We wtorek 2 października odbyła się pierwsza po wakacjach szkolna akcja oddawania krwi. Tym razem do grona krwiodawców dołączyła Karolina i Daniel.
Dyrekcja szkoły oraz opiekun SK HDK PCK serdecznie dziękują za tak szlachetną postawę.

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy, pełnoletni człowiek. Aby oddać krew wystarczy udać się do stacji krwiodawstwa znajdującej się w krośnieńskim szpitalu przy ulicy Korczyńskiej. Trzeba być po lekkim posiłku i mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Na miejscu konieczne jest wypełnienie kwestionariusza osobowego i przejście podstawowych badań lekarskich. Pełnoletni uczniowie mogą oddawać krew co dwa miesiące, a uczennice co trzy.
W zamian za oddanie krwi dawca otrzymuje zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa, zwolnienie z zajęć lekcyjnych, posiłek regeneracyjny składający się z 9 czekolad, a także drobne gadżety czy pamiątki.
Przeciwwskazaniami do oddania krwi są: żółtaczka, choroby układu krążenia, astma, alergie, choroby neurologiczne, łuszczyca, wirus HIV i kiła. Krwi nie można też oddać, kiedy się ma opryszczkę, podwyższoną temperaturę czy bierze się antybiotyki. Wykonanie tatuażu lub przekłucie uszu powoduje, że przez pół roku nie można być dawcą. Zabiegi te często wykonywane są w miejscach nie zawsze do tego przeznaczonych i dlatego istnieje zagrożenie zarażeniem żółtaczką.

Wszyscy zainteresowani mogą uzyskać szczegółowe informacje na stronach:
1. https://www.rckk.rzeszow.pl/dawcy-krwi/jak-zostac-dawca
2. https://www.rckk.rzeszow.pl/dawcy-krwi/czy-moge-oddac-krew
3. https://www.rckk.rzeszow.pl/dawcy-krwi/honorowi-dawcy-krwi---przywileje
4. https://krwiodawcy.org/ankiety-dla-kandydatow-na-dawcow

 

 

Aktualności

Pewno nie wszyscy wiedzą, że u nas, w Szkole Przysposabiającej do Pracy odbywają się zajęcia kształtujące kreatywność. W czasie zajęć śpiewamy, tańczymy, czasem coś z niczego zrobimy, coś namalujemy, wytniemy lub nakleimy. Za nami złota jesień, zobaczcie zatem nasze jesienne prace.

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820