zd 01W dniu 22 maja uczniowie klasy lll ZK na  lekcji zawodowej mieli za zadanie zaplanować i  wykonać potrawy charakterystyczne dla różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. Przygotowując się do zajęć wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sporządzania potraw. Na nasz bankiet przygotowaliśmy:
-zakąski: kolorowy chłodnik z papryki, tarteletki z szynką
-danie główne: zupę krem z cukinii z grzanką i chipsami z selera, roladę z indyka w miodzie i sezamie z sosem pomarańczowym, kokosową kaszą bulgur i glazurowaną marchewką
-desery: budyń migdałowy z sosem czekoladowym, leguminę z kaszy jaglanej z musem malinowym oraz deser "ciasteczkowy".
Nasze potrawy prezentowały się znakomicie, jak się okazało również dobrze smakowały. Pracowaliśmy pod opieką Pani Ewy Litarowicz.

Oto efekty naszej pracy

Aktualności

TIRAMISU – PANNA COTTA – CANTUCCINI – CROSTATA – PESTIÑOS Już same nazwy maja w sobie tyle aromatu i smaku, że każdy łasuch od razu entuzjastycznie na nie reaguje. Te pyszne włoskie i hiszpańskie desery wystąpiły 14 czerwca 2018 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju podczas podsumowania projektu „Skarby regionów Europy/Treasure regions” finansowanego w całości z funduszy ...

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820