zd 01W dniu 22 maja uczniowie klasy lll ZK na  lekcji zawodowej mieli za zadanie zaplanować i  wykonać potrawy charakterystyczne dla różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. Przygotowując się do zajęć wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sporządzania potraw. Na nasz bankiet przygotowaliśmy:
-zakąski: kolorowy chłodnik z papryki, tarteletki z szynką
-danie główne: zupę krem z cukinii z grzanką i chipsami z selera, roladę z indyka w miodzie i sezamie z sosem pomarańczowym, kokosową kaszą bulgur i glazurowaną marchewką
-desery: budyń migdałowy z sosem czekoladowym, leguminę z kaszy jaglanej z musem malinowym oraz deser "ciasteczkowy".
Nasze potrawy prezentowały się znakomicie, jak się okazało również dobrze smakowały. Pracowaliśmy pod opieką Pani Ewy Litarowicz.

Oto efekty naszej pracy

Aktualności

18.10.2018 r. tradycyjnie już na boisku Orlik przy pięknej słonecznej pogodzie odbyły się międzyklasowe rozgrywki piłki nożnej o Puchar Dyrektora ZSGH zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Pod czujnym okiem sędziego p. Michała Nycza rywalizowały 6-cio osobowe drużyny po cztery w kategoriach dziewcząt i chłopców.

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820