logo erasmus plusProjekt „Podróże ze smakiem / Tasty travels”, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, powstał na potrzeby uczniów i uczennic Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju. Nazwa projektu ściśle oddaje charakter zadań, które czekały na uczestników projektu: poznanie i odkrywanie smaków i gustów kraju docelowego, dzielenie się smakiem i gustem narodowym – polskim i regionalnym - podkarpackim, odnalezienie wartości w odmienności kuchni i kultury, wykorzystanie zdobytej wiedzy do rozwoju osobistego, szkoły, regionu i kraju.

W ramach realizacji projektu w latach 2014-2016 zorganizowano wyjazd 4 grup na miesięczny staż zawodowy w zagranicznych zakładach pracy: dwie grupy wyjechały do Włoch i dwie do Hiszpanii, każda złożona z 13 uczniów i 2 nauczycieli. W projekcie wzięło bezpośredni udział 60 osób, ale liczba osób zaangażowanych w przygotowanie i upowszechnianie projektu jest znacznie większa.

Głównym celem projektu w odniesieniu do uczniów i uczennic było zapewnienie im możliwości zdobycia zawodowego, profesjonalnego doświadczenia i wykształcenia na międzynarodowym poziomie, co pozwoli na zwiększenie szans uczestników stażu na zatrudnienie poprzez zdobycie nowych umiejętności, w tym językowych i zawodowych, wiedzy i doświadczenia.

Dobór krajów i doświadczonych organizacji partnerskich, Hiszpania - Centro Superior de Hostelería del Mediterráneo, Włochy - YouNet, pozwolił na szczególne ukierunkowanie nauki i praktyki w celu poznania i rozpowszechniania zasad i przepisów charakterystycznej kuchni narodowej i regionalnej. Kuchnia włoska i hiszpańska są znane i cenione w przemyśle

gastronomicznym, więc uczeń/absolwent, który może potwierdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, zwiększa swoje szanse zatrudnienia na rynku pracy, a także na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Poznanie i rozpowszechnianie cenionej i zalecanej przez dietetyków diety śródziemnomorskiej ma szansę wpłynąć na poprawę zwyczajów żywieniowych uczniów i uczennic, ich rodzin, środowiska lokalnego i innych osób, do których dotrze informacja o efektach projektu.

W celu upowszechniania projektu i jego efektów, zespół projektowy przygotował publikację, zatytułowaną „Podróże ze smakiem / Tasty travels”. Tytuł publikacji jest zgodny z tytułem projektu, gdyż jest efektem działań projektowych i oddaje istotę zawartych w niej treści. Szczególną wartością publikacji jest charakterystyka diety śródziemnomorskiej, zalecanej przez dietetyków, ale mało znanej szerszej grupie odbiorców. Ważne też są przepisy kulinarne kuchni włoskiej i hiszpańskiej, wykorzystujące podstawowe zasady diety śródziemnomorskiej. Walorem przygotowanej publikacji jest połączenie wiadomości teoretycznych i praktycznych, gotowych do bezpośredniego zastosowania.

Aktualności

   11 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie odbył się etap okręgowy XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W zmaganiach wzięło udział 50 uczniów szkół ponadgimazjalnych województwa podkarpackiego, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Jaślar z klasy III oraz Andżelika Pudlik z klasy II w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, które ...

Nasza oferta

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
ul. Piwarskiego 19
38-440 Iwonicz-Zdrój

tel. 134 375 431
fax 134 350 326

www: www.zsgh.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 684-23-73-934
REGON 371180820